Емоционалната интелигентност има отношение към всички сфери от живота. Балансирането на рационално и емоционално се основава на нивото на самоосъзнаване. Това е умението да знаем кога да използваме разума си и доколко може да се доверим на емоциите си.
В бизнес средата емоционалната интелигентност се проявява във вземането на решения. Тя е от стратегическите лидерски умения. Дава стабилност в преговорите, комуникацията, в аргументирането и процесите на убеждаване. Помага да управляваме екипи и да ги мотивираме. Много често емоционалните послания затвърждават или провалят успеха на мениджърите – един от големите приноси на емоционалната интелигентност в управлението на хора.
От 15 до 18 април в хотел „Новотел“ – София, ще се проведе първата за страната ни Седмица на Емоционалната интелигентност, в която ще се включат международно признати експерти от САЩ, Словакия, Русия и България.
Организатор на Конференцията е Фондация за развитие на емоционалната интелигентност, чийто основател д-р Антонина Кардашева ще представи темата за емоционалната интелигентност и индивидуалните различия на българите. Според нея - „Негативизмът на българина е провокиран от неяснотата, която все повече се увеличава, от социалните фактори, от усещанията за намалено щастие и успех. В едно изследване за нивото на психическа устойчивост и негативни очаквания, данните сочат, че ние като нация сме склонни да очакваме да ни се случат негативни събития повече, отколкото позитивни. Тези резултати отнесени към темата за емоционалната интелигентност, насочват към склонност към песимизъм и намалено благополучие - към намалена емоционална интелигентност.“