fbpx ERP - лукс само за големите или има ли достъпни и ефективните системи за управление на бизнеса и за по-малките | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

ERP - лукс само за големите или има ли достъпни и ефективните системи за управление на бизнеса и за по-малките

етикети

Има ли бързи ERP в България?
Първата бърза ERP в България беше представена в началото на 2008 г. под името FAST TRACK. Предназначена е за търговски и дистрибуторски фирми и е разработена от LLP Sofia - международна фирма с опит от над 15 години по проекти в Централна и Източна Европа, както и с такива с глобален мащаб.

Какво се печели с бърза ERP?

ВРЕМЕ
• От обработката на поръчки, автоматизирането
на процеса и възможността за шаблонни заявки.
• От ускорените вътрешни процеси и намаления документооборот.
• От срока на внедряване, избягвайки бавната къстомизация на софтуера.

КОНТРОЛ
• Работите с пълноценна ERP, като можете да регулирате достъпа на своите служители само
до необходимите им данни.
• Във всеки момент знаете с каква рентабилност работите.
• Идентифицирате най-успешните продукти,
реализирали най-висок оборот.
• Виждате детайлно наличностите в склад,
очакваните доставки.
• Разполагате с данни за анализ по клиенти,
периоди, реализирана печалба.
• Измервате ефективността на търговците си и сравнявате представянето им с предишен период.

ПАРИ
• От оползотворяването на капацитета на склада
и каналите за дистрибуция.
• От увеличена производителност на наличния човешкия ресурс.
• От реализирани по-големи обороти.
• От по-бърза възвръщаемост на инвестираните средства .

За повече информация: www.llpsofia.bg/fasterp

Независимо дали е малък или голям, всеки бизнес се изправя пред предизвикателствата на пазара - днес те са: отлично познаване на динамичния целеви сегмент, висока производителност на труда, гъвкавост на процесите, кратък срок за вземане на решения. Въпросът е, колко бързо и ефективно ще успее да
им отговори.
За чуждестранните фирми това изглежда лесно постижимо. Налага им се да използват най-новите технологии, за да са конкурентни. Отделен въпрос е дали се възползват ефективно от пълния им потенциал. Но познати ли са ефективните ИТ на българските фирми?

Какво е ERP?
Възникнала като софтуер за по-ефективно планиране на ресурсите (enterprise resource planning) на фирмата, целта на съвременната ERP е да интегрира всички информационни и финансови потоци, така че мениджмънтът на фирмата да направлява бизнеса, като взема навременни и информирани решения.

ERP са скъпи и се внедряват много бавно?!
Това беше абсолютно вярно до преди няколко години. Тогава истинска система за управление можеше да си позволи само компания с бюджет от поне 200-300 хиляди евро и цял отдел от ИТ специалисти. Нека да уточним, че цитираната инвестиция беше необходима за “голяма” фирма спрямо мащабите на българския пазар. При международните компании бюджетът се определя в милиони. А най-краткото внедряване се осъществяваше за поне 12 месеца. Възвръщаемостта на инвестицията започваше да се измерва след години.

Динамиката на пазара, обаче, наложи различен стандарт. Почти всеки софтуер започна да се предлага в “стандартна” и в “олекотена, бърза” версия. Еквивалентът при ERP беше “бързо и достъпно” вместо наличното “бавно и скъпо” решение.
За “бързи” ERP решения светът заговори в началото на 21 век. (Дали има такива в България, виж карето)

Отличителното за тях е, че:

  • се внедряват бързо;
  • предназначени са за конкретна индустрия;
  • съдържат вградено know-how;
  • изискват значително по-ниска инвестиция;
  • директните ползи от тях започват да се
    измерват незабавно.

Оптимизация и ефективност
Онези, които са изпитали ползите от бързото внедряване съветват: “Правете промени в настройките на системата само в краен случай. Опитайте се да си представите, че отивате на нова работа, работите за нова фирма и усвоявате нови модели на работа. Само така ще спечелите максимално от промяната.”
“Бързото” решение не е универсално, то е локализирано и предназначено за фирми от конкретен отрасъл. Най-често се базира на утвърдена на пазара система за управление на бизнеса и не представлява нищо повече от създадени предварително настройки в нея. Звучи просто, но точно в оптимизираните процеси се състои допълнителната реална полза за малката или средна фирма.
Най-често възприети от малката фирма процесите се оказват не и най-ефективните. Причината е в динамичните и бързи промени - пазарни или организационни, през които преминава тя. В момента, в който е завоювала позиции на пазара, тя започва да изпитва нарастващо клиентско търсене. Оборотите се увеличават, случва се изпълнението на поръчките да се забавя, трудно се следят наличностите в склада, започват да напускат служители. Това е подходящият момент да се почерпи чужд опит и know-how.

Бързо внедряване - бърза възвръщаемост
Фирмата, която разработва бърза ERP, е необходимо да разполага с дългогодишен, богат и разнообразен опит на съответния пазар и да познава както специфичните изисквания на местния пазар, законодателството, така и утвърдените добри практики на големите международни компании в отрасъла.
На базата на натрупаната експертиза, знание и know-how, тя определя стандартните за фирмите
в дадения отрасъл процеси - информационни и финансови, както и най-често изискваните от ръководния екип отчети за ключови показатели, и прави предварителни настройки в софтуера - в процесите и в отчетните форми. По този начин се постига бързо внедряване, бързо “обучение” в новите практики и процеси, увеличение на работния капацитет, по-голяма прозрачност и контролируемост на процесите.
И ако при големите ефектът от направената инвестиция започва да се усеща с месеци, дори години, закъснение, то при бързото внедряване той става измерим още след първия отчетен период.

Гаранция за успех
Ключовите фактори, които отличават успешните внедрявания на ERP, стандартна или бърза, са: подкрепа към проекта до най-високо ръководно ниво; отдаденост и бърза реакция от страна на вътрешния екип, който подпомага работата на внедрителя, опитност на внедрителя и изпитана методология на работа.
Не трябва да се забравя - ERP няма да ви научи как да управлявате бизнеса си и да бъдете успешни на пазара. Тя ще ви помогне обаче да бъдете по-ефективни в действията си, да сте по-уверени в решенията си и да виждате по-бързо постиганите резултати.

Каква е очакваната инвестиция?
Цената на всяко внедряване на ERP система, включително и на “бързата” версия, се определя от два фактора: лиценз за използвания софтуер и срок на внедряване. Тъй като при бързото решение срокът е фиксиран, но клиентът сам избира броя на лицензите, които ще закупи, конкретна цена не може да се посочи. Все пак, за бързата версия тя може да варира между 10 и 25 хил. евро.

Важно е да се спомене, че малките и средно големи фирми в България могат да кандидатстват за финансиране по европейските програми, свързани с повишаване на конкурентоспособността и на технологичните иновации в частните фирми, и да получат необходимите средства за внедряването на управленска система.