fbpx Компютърните технологии задължителният необходим лукс | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Компютърните технологии задължителният необходим лукс

Fujitsu Siemens Computers
Малките и средни предприятия са във фокуса на Fujitsu Siemens Computers още от създаването на фирмата през 1999 г., а месечните промоции за тях датират още от времето на нейните предшественици - Siemens Nixdorf и Siemens Computer Systems. В сътрудничество с нашите български търговски партньори фирмата ни предлага продукти и решения, специално разработени за целите и изискванията на МСП, при това на цени, съобразени с техните възможности. С редовните ни продуктови и рекламни кампании, наред с отличното качество и достъпните цени на нашите продукти, ние се утвърдихме като надежден производител, който подхожда с чувство за отговорност към своите клиенти. Доказателство за това е и фактът, че за миналата 2003 година по данни на IDC заемаме второто място по доставки на компютърна техника за МСП в България. Особено радостен е факта за бързорастящите продажби в сегмента на мобилните компютри и устройства.


До не отдавна вниманието на производителите на компютърна техника като че ли беше фокусирано върху големите предприятия с милионни бюджети. Но инвестициите, които големите клиенти направиха преди 2000-та година за решаването на едноименния "проблем", силно ограничиха техните информационни технологии (ИТ) разходи и бюджети в близкото бъдеще. И така малкият и средният бизнес изведнъж се превърна в обект на ухажване и специални промоции, които впоследствие станаха традиционни и ежемесечни.
Определението за малки и средни предприятия (МСП), прието по света, като че ли изглежда малко странно в България. За принадлежащи към малкия бизнес в световен мащаб се смятат фирми с 10 до 99 служители, а към средния - със 100 до 499 служители. По тази дефиниция почти целият български бизнес попада в едната от двете категории, затова ще се въздържа да конкретизирам кога едно предприятие у нас от средно става голямо - освен от нарасналата численост на персонала, този процес зависи и от редица други фактори. Така че нека всяка фирма прецени сама за себе си дали написаното по-долу се отнася за нея. Но фактът, който всички изследвания на ИТ пазара у нас подчертават, е че значението на сегмента МСП непрекъснато нараства. Една от причините за това е, че той е осезаемо по-неподатлив на корупция в сравнение с големите държавни поръчки.
Малките и средни фирми се характеризират с малък ИТ персонал, а в много случаи такъв въобще липсва. Ето защо до голяма степен разчитат на външни фирми, които освен доставките на компютърната техника поемат и инсталирането, поддръжката, а понякога дори и системната администрация. Тези
доставчици често стават консултанти и донякъде влияят и върху решенията за закупуване, които обикновено се взимат от управителя, финансовия мениджър и ИТ мениджъра.
МСП обикновено не се насочват самоцелно към новите технологии, а търсят решения, които да облекчат техния бизнес - най-вече на микрониво - и да го направят по-ефективен.
Фирмите обикновено са консервативни и разчитат по-скоро на изпитани решения, отколкото на още недоказали се в практиката иновации В същото време при закупуване те са по-гъвкави от големите предприятия, които често дефинират конкретна конфигурация на компютърна техника с дълъг производствен цикъл и унифициран инсталиран софтуер.
Според изследвания, проведени в Западна Европа през 2002 и 2003 г., критериите при закупуване на хардуер от МСП са различни в отделните продуктови групи - персонални компютри, преносими компютри и сървъри. Като че ли най-лесен е изборът при персоналните компютри, за които основен определящ критерий е цената. При преносимите компютри обаче обяснимо се намесват фактори като качеството и дизайнът на продукта. При сървърите основни фактори при избора са производителността, надеждността и предлаганите от доставчика условия за поддръжка.
От известно време насам мощността на процесора, обемът на оперативната памет и на твърдия диск на повечето предлагани на пазара персонални компютри надхвърлят изискванията на стандартните софтуерни офис-приложения. Затова най-масово продаваните на МСП конфигурации са съставени от минималните компоненти на актуалната продукция, предлагана на пазара - например в момента процесор Intel Celeron 2.6 GHz, 256 MB RAM, 40 GB твърд диск, CD-ROM, интег-рирана в чипсета графика. По-претенциозните потребители предпочитат по-големия брат на Celeron - Pentium 4, който предлага по-висока производителност при еднаква работна честота. На голяма популярност се радват и "алтернативните" процесори на AMD, които не отстъпват по бързо действие и сигурност на тези на Intel. Ако компютърът трябва да предлага известен резерв за работа с приложения, изискващи повече ресурси, например графика, за препоръчване е да се заложи на по-производителен чипсет (напр. i865G), процесор Intel Pentium 4 HT (2.8 или 3.0 GHz), 80 GB твърд диск, комбинирано DVD/CD-RW
устройство. В общия случай вероятността от грешки при избора тук е малка, стига компютърът да е от доказан производител и закупен от проверен доставчик, за да се гарантира безпроблемната работа и се избегнат рисковете от несъвместимост на компонентите, чести повреди и необходимост от прекъсване на работния процес.
Мониторът е най-важното периферно устройст-во. Тук все повече ще навлиза TFT-технологията. 15-инчовите модели отговарят по видима площ и разделителна способност на 17-инчов CRT монитор (т.е. с електронно-лъчева тръба), а много фирми вече предпочитат 17- и 19-инчовите модели. Цените на TFT мониторите все още са по-високи, но тук допълнителните разходи са оправдани: "плоските" дисплеи заемат по-малко място върху бюрото и осигуряват по-голям комфорт за очите. Освен това вече са подходящи за работа с почти всички офис-приложения, цените им са
достъпни, а качеството - съизмеримо с удоволствието при работа.
Сървърът е сърцето на фирмената
компютърна мрежа

Той съхранява важна информация, която трябва да бъде достъпна за широк кръг служители, централизира електронната поща, управлява достъпа до различни ресурси, например интернет.
За малките фирми обикновено е
достатъчен един еднопроцесорен сървър с 512 MB памет и два
достатъчно големи IDE или
SATA твърди диска, конфигурирани в RAID 1
За по-големите трябва да се предвиди поне възможност за разширение с втори проце-сор (за тази цел системата трябва да е базирана на Intel Xeon), оперативната памет да е например 1 GB, а дисковата памет да се състои поне от три SCSI твърди диска по 36 или 73 GB, конфигурирани в RAID 5. При операционната система изборът обикновено е между Windows 2003 Server и Linux.
От изключително значение е сървърът да работи надеждно и без прекъсване. За тази цел водещите производители предвиждат възможност за разширение на системите си с дублирано захранване, твърди дискове в RAID масив, гарантиращ запазването на информацията дори при повреда на един от дисковете, втори процесор, добро охлаждане, гарантирана съвместимост с основните операционни системи. По тази причина "марковите" сървъри се предпочитат от широк кръг клиенти.
Мобилните компютри са най-бързо
развиващият се сегмент на ИТ пазара

Доскоро привилегия на мениджърите, днес те се ползват от все по-широк кръг потребители. По-малките размери на тези компютри повишават изискванията по отношение на охлаждането и защитата срещу сътресения и не всеки производител успява да предложи качествени продукти. Затова марковите продукти имат и
преобладаващ пазарен дял - водещите производители рядко си позволяват да "пестят" по отношение на качеството.
Мобилните компютри, подобно на мобилните телефони, са до голяма степен и изразител на социалния статус на своя притежател - затова водещите мениджъри държат повече на изискания дизайн и престижната марка, отколкото на максималната производителност. Новата технология на Intel - Centrino,
позволява постигането на малки размери, ниско тегло, издръжливост при работа на батерията, както и възможности за безжична връзка. Важен параметър е и теглото - пътуващите предпочитат компютърът им да не тежи повече от 2 кг. Но много често се търси компромис между размери, функционалност и цена, което е обяснимо с оглед на икономическите възможности на масовия български (бизнес) потребител. Ниската платежоспособност на българските фирми е и причина предвиждането, че към края на настоящата година половината от "работната сила" в световен мащаб ще бъде оборудвана с мобилни устройства, да не бъде валидно за България в най-близко бъдеще.
В тази статия говорихме предимно за хардуер, тъй като той е основното перо от ИТ бюджетите на малките и средни фирми в България. Но тъй като тези фирми рядко разполагат с обучен ИТ персонал, много е важно те да имат надежден ИТ доставчик, който освен "желязото" да е в състояние да им предложи цялостно решение за организацията на тяхната компютърна система, софтуерни решения за техния бизнес, както и необходимата техническа и сервизна поддръжка. А от своя страна производителите ще продължат своите опити за спечелване на доверието на клиентите от този сегмент - доказателство за това са непрекъснатите промоции, с които се конкурират водещите фирми от ИТ бранша.