fbpx Корпоративното кредитиране остава силен акцент в банкирането | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Корпоративното кредитиране остава силен акцент в банкирането

Корпоративното кредитиране ще продължи да бъде акцент на банкирането в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и се очаква умерено възстановяване. Това показват данните от доклад на УниКредит.

През последните години корпоративното кредитиране не беше приоритет на фирмите от страните в Централна, Източна и Югоизточна Европа (ЦИЮЕ). Това се дължи на по-ниските инвестиции и сравнително високите корпоративни спестявания. През 2015 г. в отделни държави се наблюдаваше леко нарастване на изтеглените корпоративни заеми.

Освен това през изминалата година се увеличи ролята на дълговите ценни книжа (прехвърляеми вземания за предварително определен период при определени условия). Не бива да се подценява и ролята на износа и европейските фондове, които предоставят допълнителни възможности за бизнес на банките в ЦИЕ.

Според доклада „Банкиране в Централна и Източна Европа“ през настоящата година икономически растеж ще има във всички страни от ЦИЕ.

Например брутните корпоративни спестявания като част от БВП се покачиха до 20.2 на сто средно за България в периода 2009 – 2014 г. в сравнение с 15.5 на сто между 2004 г. и 2008 г., и на 17.6 на сто средно за Унгария в сравнение с по-рано 14.1 на сто.
Възможностите за банкирането в корпоративния бизнес нарастват и благодарение на увеличаването на износа и на по-доброто опериране с европейски средства.

Европейските фондове са важен източник на финансиране на икономиките в ЦИЕ и ЕС. Банките са основен фактор в този тип финансиране чрез консултантски услуги, съфинансиране и финансово посредничество.

За настоящия програмен период 2014 - 2020 г. повече от 200 милиарда евро са отпуснати от Европейската комисия в рамките на европейските структурни и инвестиционни фондове за държавите членки от ЦИЕ. Приблизително 117 милиарда евро се разпределят за шест страни от региона, като България, Чехия, Хърватия, Унгария, Румъния и Словакия. 20 на сто или 23 милиарда евро са предназначени за финансиране на частния сектор, там банките имат най-голямо участие.