fbpx Учителите планират добре уроци, но трудно дават свобода на учениците в клас | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи
Водеща снимка
Да

Учителите планират добре уроци, но трудно дават свобода на учениците в клас


Едва 2% от българските учители уверено дават избори на учениците си в класната стая и възможност да управляват собственото си учене. Близо половината от педагогическите специалисти се чувстват експерти в това да подбират интересни и ангажиращи ресурси за преподаването си. Масово учителите в България познават и използват технологии в класната стая, но голяма част от тях не са уверени в това си умение. 

Това са основните изводи от проучване на учителските умения на 21. век, организирано от образователната платформа prepodavame.bg. От началото на учебната година досега близо две хиляди учители са се включили в изследването. Те са се самооценили по въпроси, свързани със седем основни умения, които са ключови за работата на съвременния преподавател.

​​​​​​​Най-ниско ниво на умение показват учителите в областта на овластяването на учениците. Само 2% посочват, че са уверени в това да дават избори на учениците си в класната стая и възможност да управляват собственото си учене. 

От друга страна, близо половината от учителите (44%) са експерти в умението “Избира ресурси”. Това означава, че те се чувстват уверени да подбират интересни и ангажиращи ресурси за преподаването си. 

Резултатите дават поглед и върху важната за образователната сфера и обществото тема - технологиите в класната стая. Разпределението между нива “начинаещ”(8%), “опитен” (48%), “напреднал” (26%) и “експерт” (18%) за умението “преподава чрез технологии” показва, че масово учителите в България познават и използват технологии в класната стая, но голяма част от тях не се чувстват уверени в това. В ерата на бързото развитие на изкуствения интелект е ключово преподавателите да развият своите дигитални умения.

Резултатите показват още, че мнозинството от учителите не са опитвали да съберат структурирана обратна връзка от учениците за работата си.

Повече от половината преподаватели споделят и че не успяват да заделят време в часовете си за това учениците им да рефлектират над силните и слабите си страни или върху резултатите от изпитване. 

Досегашните резултати показват, че преподавателите са мотивирани да развиват своите умения на 21.век и да са полезни за учениците си в динамично променящия се свят, но имат нужда от подкрепа и ресурси, за да го направят успешно.