За рождената година на лизинга в съвременния му вид се счита 1954 г. Тогава традиционният наем получава нова характеристика, която постепенно генерира огромен растеж на индустрията в световен мащаб. Това е възможността лизингополучателят да използва ускорена амортизация на наетия актив като данъчна преференция. Лизингът е договорно споразумение, при което едната страна, наричана лизингодател, собственик на даден актив, предоставя правото за ползването на този актив на втора страна, наричана лизингополучател, при определен срок и при конкретна схема на разплащане. След изтичане на срока по договора лизингополучателят става собственик на лизингования актив. Според Международен счетоводен стандарт 17 Лизинг, дали един лизингов договор е финансов лизинг или експлоатационен лизинг зависи от същността на сделката, а не от формата на лизинговия договор. Примери за ситуации, при които по принцип лизинговият договор се класифицира като финансов лизинг в международното право са:
Другите икономически аспекти на международния лизинг се изразяват във възникването и осъществяването на икономическо отношение между субекти с различна национална принадлежност.
Целта на сделката е получаване на икономическа изгода
Друга съществена особеност на международния лизинг е, че при него задължително има и участие на повече контрагенти, извън основните участници. Физическото прехвърляне на собствеността, рискът и разходите по доставката на стоката от лизингодателя върху лизингополучателя безспорно предполагат включване и на допълнителни участници - посредници, застрахователи, банки, оценители, задължително митнически и други държавни институции. Всеки един от тези участници извършва една или няколко от многобройните дейности, които са необходими за сключване на лизинговия договор. Инициативата за сключване на лизинговия договор по правило принадлежи на лизингополучателя. Началото на лизинговата сделка се поставя с проучвания на възможните варианти. Поради спецификата на международния лизинг именно тук се налага включване на допълнителни участници, което предава особения характер на лизинговата дейност в международен план. Такива участници са:
Лизинговата сделка преминава през следните етапи:
Като страни по лизинговия договор са лизингополучателят и лизингодателят. Лизингодатели могат да бъдат:
Друг интересен момент при международния лизинг е самото физическо доставяне на оборудването. Ако доставката е предмет на договорни отношения, то и самото монтиране или въвеждане в експлоатация е за сметка на лизингополучателя или на доставчика.
Недостатъци на лизинга
- В договора може да присъства клауза за закупуване, тогава лизингополучателят става собственик на имуществото в края на периода. Това обаче, може да се окаже капан за него – ако стоката е амортизирана или е морално остаряла и обезценена. Тогава излиза, че лизингополучателят е плащал само за наем на определения актив. - Сборът на лизинговите вноски задължително надхвърля цената на лизингования обект. - При международния лизинг за българските фирми цената обикновено се определя от лизингодателя в чужда валута и винаги съществува опасност от обезценяване на лева спрямо тази валута.
Задължително условие при междунардния лизинг е застраховането или т. нар. “експортно застраховане”
Рисковете, които покрива този вид застраховане при лизинга, са следните:
Неплатежоспособност на чуждестранния получател, имаща смисъл на:
Забавяне на дължимо плащане по договора от страна на получателя повече от определения период на изчакване по причини, несвързани с изпълнението на условията по договора от страна на лизингодателя.