От 750 до 22 000 лв. - това са полюсите, в които се движат възнагражденията на ИТ кадрите у нас, показва анализ на Job Board на DEV.BG, направен на база близо 2000 обяви за работа. Максималните стойности на нетните заплати (около 22 000 лв), обявени от ИТ компаниите в платформата са за позициите DevOps и Infrastructure (инфраструктура), която включва още Киберсигурност, Инженер бази данни и Системен администратор.
По отношение на минималното заплащане в бранша, на няколко места – при .NET, Backend Development, Manual QA и QA – има обявено възнаграждение и от 725 лв., което отговаря на чистата минимална работна заплата в момента. Това е спад спрямо миналата година, когато най-ниските възможни суми, са били в диапазона 800 - 1200 лева. От DEV.BG обаче отбелязват, че заплати от този порядък са по-скоро изключение, отколкото редовна практика в сектора.
При ИТ специалистите с опит между 2 и 5 години, най-високи са заплатите за разработчиците на мобилни приложения. Сходна тенденция очертава и медианата, като според тези стойности в топ 5 се нареждат още DevOps и Java специалистите. Сравнявайки основните категории за програмистите, позициите за Fullstack Development са по-добре платени, следвани от Frontend и Backend.
Спрямо миналата година при някои позиции възнагражденията са по-ниски или остават на същите нива - при медианата за Frontend Development за специалисти с над 5 години опит няма промяна, но заплатите са станали по-високи за Senior Fullstack Development. В някои категории обаче, те са се повишили. Пример са senior (старши) специалистите, ангажирани с Backend Development, които са получавали 6400 - 9000 лв., а сега сумата е 6000 - 9500 лева.
Като цяло повишение от порядъка на няколкостотин лева се наблюдава и при хората с малък или без IT опит.