Децата обичат слънчевите очила и ги намират за суперски, но им се радват около 1 час и след това не искат да ги носят. Все повече родителите не обръщат особено внимание на това и ги оставят да си играят без тях. Но както всяко дете, изложено на слънце, трябва да бъде намазано, за да не изгори или да е с шапка, за да не слънчаса, то трябва задължително да бъде и със слънчеви очила, които предпазват очите му по няколко начина: слънчева ултравиолетова радиация (UVR), от прах, UV отраженията, напрежение в очите.
Ако детето ви не носи слънчеви очила на слънце, то може да започне да присвива очи в отговор на прекомерната ярка светлина. Това предизвиква напрежение в областта около очите и челото и води до напрежение и главоболие.
Дизайнът на слънчевите очила за деца (възрастовата група от 6 до 12 г.) е копие на дизайна при очилата за възрастни. При тях рядко се срещат цветни модели като при детските, но по отношение на формата производителите предпочитат да привличат детското внимание като копират с голяма точност модата при очилата за възрастните, тъй като малчуганите много обичат да подражават на „големите".
Изискванията към детските очила
Не трябва да забравяме, че слънчевите очила са бариера срещу мръсотия. Те могат да предпазят от алергични реакции, от повреда и изгаряне на очните тъкани. Обаче, за да се предотвратят придружаващите проблеми, следва да се спазват определени правила.
Първо - материалът, от който са направени очилата, трябва да е хипоалергичен - това може да е качествена пластмаса или метални рамки без никел.
Второ - стъклата трябва да имат 100% UV защита и категория 3 или 4, което отговаря на най-силното слънчево излъчване, например, на морски бряг или на планина.
На трето място - за предотвратяване на травми, детските очила трябва да имат гъвкави дръжки и добре да се закрепват върху детската глава. На четвърто, но не и на последно място, светлинната пролука на очилата не трябва да е прекалено тясна: детето живее в света на възрастните и много по-често от тях гледа отдолу нагоре.