Фирмите създаващи икономически блага са свързващото звено между земята и нейните природни ресурси от една страна и хората потребители на тези природни ресурси от друга. Фирмите създават обществени и икономически блага от природните ресурси и така задоволяват нарастващите нужди и потребности на потребителите от цялата планета. Естествено е, че всички юридически лица и организации от този тип работят за печалба. Те затова са създадени. Тяхната основна цел е да успеят да добавят стойност към продукта и тази добавена стойност да се превърне в печалба за тях. В този ред на мисли, не можем да очакваме, че
една организация работеща за печалба сама ще ограничи възможностите си за печалба, за сметка на интересите на обществото като цяло
Това би било против същността и интересите на фирмата и нейните собственици и служители. Това разминаване на интересите е в основата на идеята за устойчиво развитие. Реално погледнато словосъчетанието „устойчиво развитие” представлява логически оксиморон (Стилистична фигура, при която се свързват логически изключващи се противоположности).. Устойчиво означава „стабилно”, „на едно място”, което е невъзможна характеристика за каквото и да било развитие. Тук можем да разкрием явното противопоставяне на интересите на един потребител срещу интересите на цялото общество. Или с други думи,
индивидуалният потребител има интерес да купува и използва възможно най-евтините и качествени продукти, които са произведени за него от организациите работещи за печалба
Което означава, че за да доставят на потребителя тези блага, фирмите трябва да мислят за своя интерес и да произведат тези блага, за да спечелят от продажбата им. Но когато разгледаме интереса на същия този потребител като член на обществото, съставено от всички потребители, тогава ще установим, че групата не би искала фирмите да произвеждат евтини и качествени продукти, а продукти, чието производство и употреба са екологично чисти и след употреба те могат да бъдат рециклирани. Прилагането на тези екологични практики в производството на продукти оскъпява продукта, а често го прави и по-некачествен и по-малко предпочитан. Така фирмата е поставена в ситуация на избор между две грешни алтернативи. Дали да служи на индивидуалния потребител и да печели добре, но в ущърб на обществото или да мисли за цялото общество и да ограничава възможностите си за печалба.
Корпоративната социална отговорност и социалната маркетингова концепция
Компаниите избрали да правят бизнес по социалната маркетингова концепция трябва да се съобразяват с нуждите, потребностите и интересите на своите целеви пазари да доставят желаното удовлетворение на своите потребители по-ефикасно и ефективно от своите конкуренти по начин, който подържа или развива благоденствието на потребителите и на цялото общество. Социалната маркетингова концепция е нова философия за управление на бизнеса. Тази философия предизвиква традиционните маркетингови порядки на бизнеса и задава въпроса „адекватна ли е традиционната маркетингова концепция в ерата на проблемите с околната среда, стремежът за оптимално използване на производствените ресурси и световната икономическа криза?”. Социалната маркетингова концепция задава въпроса „Ако една фирма работи за максимално задоволяване на нуждите и потребностите на своите индивидуални потребители, дали тя прави същото за потребителите си и за обществото в дългосрочен план?”. Според социалната маркетингова концепция, класическата маркетингова концепция пренебрегва възможните конфликти между краткосрочните нужди и потребности на потребителите и дългосрочното благоденствие на същите тези потребители вече като членове на обществото.
Концепцията за корпоративната социална отговорност е съвременна бизнес идея, която представлява модел за правене на бизнес, при който и трите участващи страни постигат целите си. Фирмите произвеждат еко-продукти и това е тяхното конкурентно предимство. Така те използват еко-характеристиките на продуктите си като допълнително конкурентно предимство пред продуктите на техните конкуренти, които не притежават такива характеристики. Фирмата приема, че потребителят е склонен да заплати повече за нейния еко-продукт и така да почувства себе си като част от нещо голямо и значимо като опазването на природните ресурси на планетата и климата. В тази ситуация и трите страни са удовлетворени, тъй като потребителят задоволява своите нужди и потребности и в същото време се чувства доволен от себе си, защото участва в нещо голямо и значимо, което иначе сам не би постигнал. Фирмата също постига целите си за реализиране на печалба и дори прави продуктите си по-конкурентоспособни и желани от потребителите за сметка на нейните конкуренти, чиито бизнес не се асоциира с такива екологични аспекти. И най-вече обществото като цяло, където и производители и потребители са доволни, че по този начин се съобразяват с всички хора на планетата в дългосрочен план.
Социална маркетингова концепция
Социалната маркетингова концепция насърчава бизнеса да осмисли своите маркетингова философия от гледна точка на съвременните реалности и да предприеме действия към изграждане на социални и етични норми в своята маркетингова практика. Ако бизнесът приеме това предизвикателство ще трябва да балансира между три конфликтни цели – фирмената печалба, задоволяването на потребителите и обществения интерес. Голям брой фирми вече постигнаха и постигат забележителни продажби и печалби чрез адаптиране и прилагане на социална маркетингова концепция. Някои компании прилагат разновидност на социалната маркетингова концепция, наречена „Маркетинг свързан с кауза”. Това е дейност, при която фирма, която осъществява определен бизнес изгражда взаимоотношения или партньорство с кауза или каузи от взаимен интерес.
За първи път фразата “Маркетинг свързан с кауза” е използвана от Аmerican Express през 1983 г. в описание на тяхната кампания за набиране на средства за възстановяването на Статуята на Свободата в САЩ. Тогава Аmerican Express отделя по 1 цент всеки път когато техен клиент използва кредитната си карта. В резултата на тази кампания броят на новите клиенти се увеличава с 45%, а честотата на използване на картите нараства с 28%. Според дефиницията на британската организация Business in the Community, маркетингът свързан с кауза по същността си е търговска дейност, чрез която бизнесът и благотворителната организация/каузата си партнират в маркетинга на продукт, услуга, имидж, или нещо, което е в обща полза. Маркетингът с кауза представлява намиране на съвпадения между възможностите на търговската организация и нуждите на неправителствената организация (най-често) или обществената кауза.
Осъзнатият общ интерес е първата крачка към успеха и на двете страни
Днес бизнесът работи в динамично променяща се глобална среда. Резките промени бързо могат да превърнат вчерашните печеливши стратегии в губещи утре. Всяко десетилетие налага на маркетинговите мениджъри отново да преосмислят своите маркетингови цели и практики. По този повод великият мислител на мениджмънта Питър Дракър отбелязал: „Това, което е направило компанията печеливша през последното десетилетие ще доведе до нейния неуспех през следващото.”