Водени от желанието да отличат и наградят учителите, които успяха бързо и ефективно, в трудни времена, да покажат предимствата и мястото на дистанционното обучение, Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) организира конкурс „Дигитални новатори в образованието“.
Целта на конкурса е да отличи и насърчи използването на добри практики в дистанционното обучение на учениците от 1-ви до 12-ти клас; да открои учителите - дигитални новатори и всички участници в процеса; да популяризира дистанционното обучение и насърчи неговото използване като неизменна част от образованието.
Участници в конкурса могат да бъдат всички учители, обучаващи ученици от 1-ви до 12-ти клас по всички учебни дисциплини, включени в учебните програми на МОН. Всеки учител може да бъде номиниран или да се самономинира, в една или повече категории.
Регистрацията ще започне веднага след обявяване края на извънредното положение. На този етап обаче учителите да могат да подготвят материалите, с които ще кандидатстват.
Ще се приемат линкове към мнения, референции, коментари от ученици и родители във Facebook, LinkedIn, учебни платформи, получени по имeйл, резултати от тестове, видео материали, линкове към материали и видеоматериали.Конкурсът ще определи носителите на 4 отличия в следните категории:
1. Иновативен подход за преподаване
- Интерактивност при преподаването, включване на ученици и техни решения в помощ на преподаването;- Използване на специални средства – видео клипове, др. решения в помощ на дистанционното обучение;- Игри, викторини и други форми със състезателен елемент.
2. Най-добре посрещната учебна програма от ученици и родители
- Баланс между преподаване, домашни, проекти и почивки;- Метод за оценяване и отличаване /най-добър проект, решение на задача/;- Обратна връзка от родители и ученици и коригиращи действия;- Степен за усвояване на материала /сравнение на резултати от тестове с предишни години/;- Консултации и индивидуална работа с ученици.
3. Технологични иновации
- Приложение на ИКТ в цялостния обучителен процес – тестове, домашни, визуализация и примери; - Допълнителни технологични иновации;- Принос за приобщаване към дигиталните технологии на семействата на учениците.
4. Мултиплициране на иновативните учебни решения
- Многократно използване от други учители и/или училища;- Подготовка на учебни материали, покриващи и допълващи учебната програма;- Методически материали, подготвени за споделяне с други учители.