fbpx За творческата динамика в платната на Никола Петров | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

За творческата динамика в платната на Никола Петров

етикети

През настоящата 2011 година се наваршват 130 години от рождението на забележителния български художник НИКОЛА ПЕТРОВ. По този повод Софийската градска художествена галерия ще отбележи годишнината му с голяма представителна ретроспективна изложба.Откриването ще се състои на 20 септември, вторник, от 18.00 часа. В експозицията ще могат да се видят живописни маслени платна, рисунки, пастели. Някои от творбите на Никола Петров пресъздават знакови места и архитектурни забележителности на София. С тази изложба Софийската градска художествена галерия се включва в културната програма, съпътстваща Празника на София -17 септември.

Картините на Никола Петров са от тези произведения, които и днес имат своята съвременност и носят своето бъдеще. Със своята изключителна дарба и майсторство в изкуството, с краткия си живот и ненавременна смърт – умира само на 35години, той се превръща в легенда, обгърната от някакъв мистицизъм. Този мистицизъм идва и от удивителната му съдба. Всичко в нея е наситено, сякаш сгъстено. Качествените промени са видни в малки времеви периоди в различни негови творби.

Тази творческа динамика започва още от студентските години. Едва 22 годишен, през 1903г. той става член и основател на дружество „Съвременно изкуство”. Същата година получава държавна стипендия и посещава Рим. От тук нататък всяка година ще следват различни изяви в София, Белград, Лиеж, Лондон, Загреб, Мюнхен, Венеция,Рим, Берлин. Освен множеството рисунки, акварели и живописни платна Никола Петров илюстрира творбите на Пенчо Славейков и Тодор Влайков, създава стенописната композицията „Въведение в храма” в северния олтар в храм-паметника „Александър Невски”. През 1911г. на международната изложба в Рим е откупена картината му „Лъвовият мост в София” от Музея за съвременно изкуство. През същата година е и първата държавна откупка в България на картината му „Църквата „Св. София”.

Към неговата съдба и творчество винаги ще има неудовлетвореност от несъздаденото, поради силата на таланта и краткостта на живота.Талант и живот, които биха могли да дадат и да променят още много посоки в българското изкуство, ако имаха своето земно време.