fbpx ISO 26 000 е входната врата към социалната отговорност за всяка организация | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

ISO 26 000 е входната врата към социалната отговорност за всяка организация

етикети

Мартин Нойрайтер работи като бизнес консултант в областта на КСО повече от 10 години и е експерт към няколко правителства и световни компании в работата им в сферата на социалната отговорност.
Въпросът, как бизнесът ще бъде ръководен в бъдеще, е жизнено важен за българската икономика.

 

 

 

 

Г-н Нойрайтер, какво е основното съдържание на ISO 26 000? Кои насоки покрива стандартът ?
- Започнахме процеса на разработване на стандарта ISO 26 000 с определянето на това какво е социална отговорност като цяло. Това беше изключително важно, тъй като обикновено всеки използва различна дефиниция и никой не е сигурен в нея. А и всеки се пита дали употребява правилната. Следваща стъпка бе да определим и посочим принципите на социалната отговорност. Това е изключително важна задача, защото те са основата, на която една организация трябва да стъпи, когато започва своята дейност в посока внедряване на социалната отговорност. На трето място, разграничихме обхвата на тематиката на стандарта, като включихме темите за човешките права, околната среда, безопасността на труда, защитата на потребителите, отношенията с обкръжаващата общност, вътрешните принципи на работа на организацията. И накрая, може би най-важното решение, което приехме оформи стандарта като ясно упътване как всичко това да бъде приложено и превърнато в успешна бизнес стратегия.

Как си сътрудничи и допълва КСО с други съществуващи стандарти и инициативи?
- Международната организация за стандартизация (ISO) има подписани няколко меморандума за разбирателство с други международни организации инициативи, работещи в тази посока. Това е необходимо, за да сме сигурни, че обхващаме идеите и работата на всички съществуващи досега практики и ги включваме в нашата работа. Техническият комитет има подписан Меморандум с Глобалния договор на ООН, ангажирани сме с принципите на Международната организация по труда, отнасящи се до сърцевината на трудовото право, които повечето държави са ратифицирали. Но всеки трябва да разбере, че ISO 26 000 е входната врата към социалната отговорност за всяка една организация. Ако отделното предприятие има желание да се развива по-задълбочено в съответната област, ще трябва да приложи специализирани стандарти като OHSAS 18000, ISO 14 001 и др.

КСО е нова и непозната територия за българските мениджъри. Вярвате ли, че е подходящо средство за устойчивост на българските малки и средни предприятия на европейския пазар?
- Определено. Не съществува друг, заобиколен път, за българските предприятия. На първо място, представителствата на международните компании, работещи в България, неизбежно ще внедрят социално-отговорните практики в своята дейност, защото това е тяхна фирмена политика. От друга страна, българските фирми, които искат да работят и доставят за чуждестранни компании, ще трябва да докажат, че отговарят на вътрешните правила за работа и изисквания към доставчици. Те ще бъдат принудени да търсят начини и да докажат, че работят социално отговорно. В близкото бъдеще това ще стане част от минималните изисквания за работа с международни вериги.
И, трето, скоро броят на българските фирми, които осъзнават колко полезна е социалната отговорност и нейното ежедневно внедряване
в практиките на управление на техния бизнес, ще нарасне неимоверно.

Какво ще посъветвате българските компании - откъде трябва да започнат, за да осъществяват успешно принципите и практиките на КСО?
- КСО често се приема като допълнителен разход. Това е грешно схващане. КСО е инвестиция, тя би трябвало да донесе повече пари на предприятието, отколкото то ще похарчи за нейното прилагане.
Ето защо компаниите би трябвало да търсят бизнес обосновката, финансовата страна, дългосрочната устойчивост, начините, по които да намалят рисковете от общността, допълнителните канали за генериране на нови клиенти, които се интересуват от това как е произведен продукта.Не става въпрос само за реклама, която може да бъде неоправдан разход.
Това е механизъм, който прави бизнесът различен, а продуктите/услугите - разпознаваеми.

Какви други инициативи планирате в България?
- Съвместно с Консултантска къща “Стратегии” ние искаме да развиваме българския пазар и да подкрепяме компании и организации да внедрят професионално и устойчиво корпоративната социална отговорност в своето управление.
Една от първите ни инициативи ще бъде изготвяне на класация на социално-отговорните компании, в която ще проследим досегашната работа на българските фирми и какви са техните настоящи практики в областта на социалната отговорност. Това ще даде силен тласък към осъзнаване на нуждата от внедряване на КСО. Още повече, че те ще имат възможността да се сравнят със своите конкуренти. На второ място, ще представим марката “социална корпоративна отговорност”, базирана на ISO 26 000, както направихме в много други държави, която ще може да бъде маркирана към отделния продукт/услуга и да доказва на потребителите прилагането на социалната отговорност от страна на техните доставчици.