Цивилизованият свят, към който бихме искали да принадлежи и нашата държава, обръща все по-голямо внимание на отделния човек - на неговите способности, умения, квалификация, потенциал. За да може тези дадености на всеки отделен работещ човек да бъдат съхранени възможно по-дълго, е необходимо да се изгради система за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. В тази посока българското законодателство е въвело в практиката редица законови и подзаконови актове, чрез които в известна степен се въвеждат и гарантират европейските изисквания в посока на здравословен и безопасен труд.
Област на приложение на международната спецификация OHSAS 18001 за внедряване на система за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.
Създаване на система за управление на здравословните и безопасни условия на труд, чрез която се постига намаляване до минимум на рисковете за персонала и други заинтересовани страни. Огласяване на политика по здравословните и безопасни условия на труд, както в рамките на компанията, така и при всички заинтересовани страни. Деклариране на ангажимент за въвеждане, поддържане и непрекъснато подобряване на системата за управление на здравословните и безопасни условия на труд. Оценка на съответствието на системата за здравословните и безопасни условия на труд чрез сертифициране от външна независима организация.
Изграждането и прилагането на практика на една система за здравословен и безопасен труд е свързано с инвестиция, която на пръв поглед трудно би се възвърнала. Това обаче не е точно така, защото системата влияе пряко както върху директните разходи (компенсации на служителите и медицински разноски), така и върху косвените разходи (отсъствия от работа, загуби от престои, неустойки от неизпълнени договори и др.). Тя е пряка инвестиция в конкретния човек.