Търсенето на ипотечни кредити е нараснало значително през месец март според анализа на КредитЦентър. В края на първото тримесечие усвоените заеми са с около 14% повече в сравнение със същия период на 2010 г., но запитванията са се увеличили с 24% спрямо предходния март. Тенденцията е трайна и се отразява и на останалите изследвани показатели, сред които профилът на клиентите по възраст и финансови възможности.
Почти два пъти повече са хората, които теглят кредити за над 80% от стойността на сделката. Това е резултат от изключително големия брой промоционални оферти на пазара и от стабилността при цените на недвижимите имоти. „Това има своите положителни страни, но крие и някои рискове. Продуктите са предназначени за хора, които имат стабилни доходи и спестени средства, но предпочитат да запазят част от тях за довършителните работи и обзавеждане на новото жилище” коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на КредитЦентър. Ако обаче нямате спестени достатъчно средства, търсенето на висок процент на финансиране крие рискове, особено при покупката на имоти на шпакловка и замазка, защото разходите за тяхното довършване „до ключ” са значителни и могат да доведат до висока и трудна за обслужване задлъжнялост.
Според данните на кредитните консултанти все по-активни стават домакинствата с доход между 2 000 и 3 000 лв., които търсят жилище на цена 70 до 90 000 евро. Това на практика са представителите от средния мениджмънт и фактът, че делът им расте, е обнадеждаващ за развитието на пазара. Това са потребителите, които според банките и брокерите са най-здравата основа на бизнеса с недвижими имоти. Друг добър знак е увеличаващият се дял на най-младите – те нямат големи спестявания, но често имат стабилни дългосрочни договори и добри перспективи.
Очакванията на специалистите са с настъпването на великденските празници активността леко да се забави. Хората ще използват периода за почивка, формиране на търсене и ясно планиране на сделките си. През май най-вероятно ще станем свидетели на ускоряване на темпото и по-бързи покупки, резултат от все по-голямата твърдост на продавачите по отношение на цените. Банките също са отворени към по-бързи процедури за одобрение и усвояване на кредитите, особено когато кредитоискателите са с добра кредитоспособност. Скоростта ще бъде във фокуса на финансовите институции през следващите месеци, тъй като при сравнително изравнените лихвени условия този показател се оказва важен за някои купувачи.
Размерът на изтеглените през март 2011 г. ипотечни кредити се запазва на устойчиво равнище и дори бележи леко повишение спрямо февруари. По данни на КредитЦентър, средният размер на ипотечните кредити в страната през март е бил 34 870 евро спрямо 34 860 през предходния месец. Съотношението евро/лева за страната е 94/6.
Най-големи ипотечни кредити традиционно търсят жителите на София. Класацията на градовете по размер на полученото ипотечно финансиране се запазва без промяна – на второ място е Варна, следвана от Бургас и Пловдив.
Тенденцията, която консултантите отбелязаха в началото на тази година – отчетливо засилване на активността на най-младите участници на пазара (между 18-25 г.), продължава да се наблюдава и сега. Делът на хората в тази възрастова група, които теглят ипотечни кредити, нараства отново през изминалия месец, достигайки 13,8% спрямо 12,9% през февруари. Най-значителен дял сред потребителите на жилищни кредити остават хората от 26 до 35 г. – 51% от всички кредитополучатели.
Прегледът на размера на кредитите показва промяна в поведението на потребителите, което се изразява в засилване на предпочитанията им към заеми от 30 000 до 50 000. Ипотечните кредити почти изцяло се теглят за покупка на жилище. През март с цел придобиване на нов дом са взети 98,3% от ипотечните заеми. Едва 1,7% от кредитите са изтеглени за лично ползване.
Най-предпочитаният от кредитополучателите срок за погасяване на заемите остава от 16 до 20 години, показват данните за март. За такъв период на изплащане са изтеглени 39,3% от ипотечните кредити през изминалия месец. На следващо място по популярност са кредитите между 21 и 25 г. – всеки четвърти заем (24,8%) през март е взет с такъв срок на издължаване. Този процент обаче се покачва спрямо отчетените 19,6% за февруари, което може да се тълкува като нарастващ оптимизъм сред потребителите, мотивиращ ги да теглят по-дългосрочни кредити.
Една от основните тенденции, е почти двойното нарастване на дела на кредитите, покриващи от 80% до 90% от цената на имота. През последния месец те са 18,9% от всички ипотечни кредити при 10,5% през февруари. Това може да се обясни с постепенното завръщане на активността на банките на ипотечния пазар и с привличането на клиенти чрез рекламирането на висок процент финансиране.