Ключът към преодоляването на тези слабости се крие в добрата методология за управление на проекти. Добрите умения за управление на проекти не предполагат непременно липса на проблеми. Ползата от доброто управление на проекти е в наличието на стандартни процеси, които могат да послужат за справяне с всякакви непредвидени обстоятелства. Все пак трябва да сме наясно, че
управлението на проекти не е точна наука и успехът никога не е гарантиран И тъй като в тях участват хора, проектите винаги се характеризират с известна доза комплексност и несигурност, които не могат да бъдат изцяло контролирани. В общи линии твърдението за ползата от управлението на проекти има следния вид: Проактивното управление на проекти изисква време и усилия. Тази цена се компенсира многократно през живота на проекта посредством:
Хора, които се оплакват, че ръководството на проекта е “високо в облаците”, губят представа за смисъла на начинанието Проектът ви ще срещне трудности. Искате ли да ги разрешите по проактивен начин или предпочитате просто да ги отбележите и да продължите нататък? Проектът ви ще се натъкне на потенциални рискове. Какво предпочитате - да се справите с тях, преди да са възникнали, или да чакате, докато рисковете се материализират? Какво избирате - активната комуникация или конфлик-тите и несигурността, породени от липсата на информация за проекта? Да управлявате обхвата или да се справяте с надвишен бюджет и неизпълнени срокове поради извършване на повече работа от предвидената в бюджета? Да заложите качеството в процеса или да разрешавате проблеми по-късно, когато това ще бъде по-скъпо?
Характеристиките на проекта няма да се променят, независимо дали ще използвате формален процес за управление на проекти или не
Това, което ще се промени, е начинът, по който ще управлявате събитията в хода на изпълнение на проекта. Дали ще ги управлявате на случаен принцип и по реактивен начин или проактивно, осигурявайки гладко протичане на процеса? Счита се, че организации, които използват добри процеси, са по-успешни от останалите. Организации, които разполагат с добри процеси и ги прилагат, понякога се наричат “процесно-ориентирани”. Такива организации вършат повече работа, фокусирайки усилията си върху работата, която носи най-големи ползи. Тези организации притежават организационни системи, които помагат на всички, в т. ч. на ръководителите на проекти, да постигнат по-голяма ефективност. Има много начини за оценка на степента, в която организацията прилага стандартни процеси. Може би най-добре познатият модел за оценка е Моделът на зрелостта на възможностите (Capability Maturity Model - CMM). Вероятно ще се учудите защо всички не използват добри техники за управление на проекти. А може да се запитате защо самите вие не използвате такива? Причините обикновено са няколко.
Доброто управление на проекти изисква предварително инвестиране на време и усилия
Мнозина считат себе си за “действащ” тип личности. Планирането обикновено не е силната страна на тези хора. Когато възникне проблем, те го обсъждат и веднага пристъпват към разрешаването му. Не се поддавайте на импулса незабавно да се впускате в действие! Проектът ще бъде изпълнен по-бързо, първо ако го планирате правилно и след това - ако имате дисциплината да го управлявате ефективно.
Липса на заинтересованост от страна на организацията Трудно е да бъдеш добър ръководител на проект в организация, която не цени уменията за управ-ление на проекти. За постигане на максимална ефективност цялата организация трябва да подкрепя използването на единен процес за управление на проекти.
Не притежавате нужните умения Навярно ще установите, че липсата на процеси за управление на проекти е въпрос не толкова на желание, колкото на умение. Понякога хора без необходимата квалификация и опит биват канени да ръководят проекти. В такива случаи те се стремят да управляват проектите ефективно, без да разполагат с необходимите инструменти и подготовка.
Висшето ръководство мисли, че управлението на проекти е инструмент Когато обсъждате управлението на проекти с някои представители на ръководството, първоначално те смятат, че се опитвате да въведете някакъв инструмент, който ще ви даде възможност да станете по-добър ръководител на проекти. В действителност, ползата се състои в дисциплинираното прилагане на изпитани и единни процеси.
Членовете на екипа се боят от контрол Мнозина се опасяват, че формалните техники за управление на проекти ще доведат до строг контрол, който ще ги лиши от творческата и забавната страна на работата им. До известна степен те са прави. Единните процеси и процедури отнемат част от творчеството, но най-вече в области, в които едва ли се нуждаете от него.
Ръководството се бои да не загуби контрол Ако желаете ефективно да въведете дисциплина на управление на проекти в своята организация, трябва да предоставите на ръководителя на проекта известно право на контрол и власт. Някои организации и мениджъри от средно ниво не искат да губят този контрол. В организации, където този страх надделява, формално управление на проекти не може да съществува.
* Материалът е базиран на методологията за управление на проекти TenStep и е предоставен от TenStep България”
За контакти TenStep България тел.: 02/ 983 10 94 www.tenstep.bg