Г-н Минков, смятате ли, че българските производители са наясно с изискванията за опаковките и то най-вече в хранителната и фармацевтичната промишленост? - Да, определено. Голямата част от производителите са внедрили необходимите стандарти и стриктно спазват съответните закони и наредби. Но има и такива, преди всичко малки и средни фирми, които не са наясно с тези изисквания или съзнателно не ги спазват, търсейки ниската цена на опаковката.
А научиха ли се, че опаковката продава? Склонни ли са да инвестират повече средства, за да направят една качествена опаковка? - Водеща в момента е тенденцията да се търсят опаковки от картон и каширано микровелпапе с качествено облагородяване на листа (полагане на златен и сребърен бронз, парциално лакиране, ефектни лакове, топъл печат, ламинат и други), а същевременно използваният картон е с ниско качество. Получава се ефектна опаковка, която обаче не винаги отговаря на нормативните изисквания (напр. на Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки). Убеден съм, че с влизането ни в ЕС ще се увеличи търсенето на по-качествени опаковки, в които ще се влагат бариерни картони или картони от свежи влакна. А по-високото качество на влагания в опаковката материал означава и по-висока цена.
С какви проблеми най-често се сблъсквате при договарянето с клиенти? В какво най-често се налага да ги убеждавате? - Непознаването на технологиите и конструкциите на опаковките, стремежът към оригинална опаковка, в която има несъвместими технологични решения. Много време и нерви са необходими, за да се убеди клиента, че евтината опаковка не винаги е най-добрата за продукта, особено ако не е съобразена с процеса на пълнене (автоматично или ръчно), по време на който най-ясно се виждат предимствата на качествената опаковка. Дори когато сме убедили клиента в правотата на предлаганото решение за опаковка, често може да се чуе репликата: “Да прав сте, но не може ли да я направим по-евтина?”
Смятате ли, че в бъдеще ще се увеличи използването на опаковки от картон и хартии и какво ще обуслови подобна тенденция? - Категорично! Дори един бегъл поглед върху данните за потребление на картон и хартии за 2005 г. достатъчно ясно разкрива тенденцията - България е имала потребление от 48 кг на глава от населението, а в същия период в Германия потреблението е 234 кг, в Италия - 195 кг, в Гърция - 104 кг. Като страна, член на ЕС и изпълняваща подписаните споразумения, неминуемо в следващите няколко години ще доближим нашето потребление на картон и хартия за опаковки до това в страните от ЕС. Скок ще има не само при опаковките, но и при другите полиграфически изделия - вестници, списания, книги, брошури, етикети и други.
Смятате ли, че след 1.01.07 г. на пазара за производство на опаковки ще дойдат нови, чужди играчи и какво ще се случи тогава с по-малките български производители на опаковки? Отговарят ли те на изискванията и стандартите за производство? - Консолидацията на пазара е неминуема. Ще се случи окрупняване на полиграфическите фирми, като в този процес не е изключена и намесата на чужди инвеститори. В момента също се наблюдава чуждестранен интерес към инвестиране в предприятия на зелено. Ще продължат и инвестициите във вече съществуващи и действащи на пазара предприятия. Подходящ пример е осъществената от “Графобал България”АД инвестиция в размер на 4,2 млн. лева, с която дружеството ще съумее адекватно да отговори на новите изисквания на пазара и да се противопостави на растящата конкуренция в бранша. Що се отнася до малките производители на опаковки, очаквам намаляване на броя им. Основната част от тях работи в сивия сектор на икономиката ни, имат остаряла материална база, не отговарят на условията за безопасност на труда, не покриват определени санитарни изисквания. Това, както и невъзможността да се инвестира в скъпоструващи полиграфически машини и бази, с които да подобрят качеството на продукцията си и да го съобразят с необходимите норми, ще ги принуди да напуснат пазара.