fbpx Програма "Пледж" помага на бизнеса да се обедини в клъстери | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Програма "Пледж" помага на бизнеса да се обедини в клъстери

Автор

"Пледж" е програма на Американската агенция за международно развитие и стартира в България през 1998 г. Основната й задача е да подпомага общините като териториални единици, като общности. Целта й е да
обедини всички водещи институции и организации в сферата на бизнеса, неправителствения сектор,
местната власт и др., за да се изгради стратегия за развитие на региона и се привлекат нови инвестиции.В резултат на програмата са стартирали 253 проекта в 54 общини в страната, създадени са почти 5 хил. работни места, над 400 фирми са се разширили, а 154 нови предприятия са започнали работа.
Цялата методика се изготвя от експертите, които работят в рамките на програмата, а самите проекти и общата визия за краткосрочното и дългосрочното развитие на региона - от участниците в начинанието. Те са тези, които определят приоритетите си и избират един пилотен проект, който е стартирал с начален капитал от 20 хил. долара, осигурен от "Пледж"."Целта на
програмата бе да научим хората не само как да планират заедно, но и да изпълняват задачите съвместно, да намират партньори на всеки етап. Най-успешните ни проекти демонстрират, че този малък начален капитал успява да привлече в общината поне седем пъти повече средства, в зависимост от мащабите на проекта", разказва пред сп."Твоят БИЗНЕС" програмният мениджър на "Пледж" Весела Божидарова. Продължението на тази инициатива в момента е леко изменено. Програмата работи вече съвместно с Министерството на труда и социалната политика чрез Социалноинвестиционния фонд (СИФ), Американската агенция за международно развитие и Световната банка по проект "Изграждане на социален капитал в малки общности в неравностойно положение", където се използва методиката на "Пледж". Финансирането обаче е предоставено на СИФ. Екипът на програмата е съсредоточил усилията си върху ново предизвикателство - развитието на
клъстери.

Една от най-известните и практически насочени дефиниции за "клъстери" е формулирана от проф. Майкъл Портър, който ги определя като
"обособени по географски принцип фирми и организации, работещи в една сфера, със сходни и допълващи се дейности".
Благодарение на клъстерите обменът на информация и знания в района е по-добър, координацията с партньорите - на по-високо ниво.
За да има клъстер, трябва да съществува водеща индустрия в региона, която да бъде двигател на икономиката,
а останалите да са допълващи, да е ясно кои са водещите производства, продукти, доставчици, какво ще се рекламира.
Резултатът е по-голяма гъвкавост и
устойчивост на фирмите, по-големи

възможности за икономически растеж и съответно повече доходи за предприятията и хората на регионално ниво.
Програма "Пледж" се е фокусирала именно върху разработването на клъстер и е готова да помогне с техническа и методическа помощ, с ноу-хау на всяка общност или регион, които са осъзнали ползата от
съвместната работа и партньорството с досегашните си конкуренти. А това означава привличане на нови и повече
инвестиции в района, развитие за всяка една фирма, повече печалби.
Клъстерът е не просто бизнес мрежа или асоциация от фирми, той е по-отворен за обединяване в повече от един сектор. Ако например това е туризмьт като бранш, в т.нар. туристически
клъстер се включват не само туроператорите, но и всички други дейности, които имат отношение към туризма - хранително-вкусова промишленост, козметична индустрия и т.н.
Целта е всички заедно да разработят стъпките за развитие на целия регион и да го превърнат в туристическа марка, с която да могат да рекламират областта като цяло. Дори и най-успешните клъстери започват развитието си с няколко компании и техните връзки със заобикалящата среда. Те не се разрастват за една нощ, а се формират по време на по-дълъг период.

Според най-добрите практики от развитието на тези
организации по света съществуват осем стъпки при структурирането и планирането на процеса:

1. Анализиране на местната икономика - първата стъпка е да се идентифицират по-развитите
клъстери и тези в начален стадии на развитие, както и да се подберат пилотните клъстери за активно разработване.
2. Първоначален преглед на клъстера - втората стъпка включва събирането на информация относно клъстерите в местната икономика.
3. Изграждане на лидерски екип - на този етап се подбират внимателно подходящите хора за участие в лидерската група.
4. Формулиране на визия на клъстера - стъпката включва процеса на установяване на предпочитаното бъдеще на клъстера.
5. Идентифициране на основните стъпки - фокусът е върху набелязване на основните цели, които да доведат до предпочитано бъдеще.
6. Дневен ред за непосредствени действия - важно е да се набележат краткосрочните проекти.
7. Институционализиране на клъстера - учредява се институцията или организацията, която ще направи устойчив процеса в бъдеще.
8. Осъвременяване на стратегическия план - последната стъпка включва преминаването към по-дългосрочни и значими проекти.

Програма "Пледж" започна да разработва първия досега клъстер в България в област Смолян. Екипът на програмата избира точно този
регион, защото там има сериозни заявки на
съвместна работа между фирмите и организациите. Всички те, които са работили досега в сферата на туризма, желаят да създадат от региона търговска марка "Западни Родопи". По този начин ще бъдат по-конкурентни, ще привличат повече туристи, и то не само с курорти като Пампорово, а ще имат възможност да развият и алтернативен туризъм. Освен това съпътстващите индустрии, които не са свързани пряко с туризма, но допълват туристическата дейност, ще имат сериозен потенциал за развитие и така ще са по-конкурентни на пазара.
От края на януари 2004 г. до днес в Смолян са проведени два семинара с участие на представители на бизнеса и организациите от всички общини в областта. Направен е анализ на икономическото състояние на региона, разработена е визия за развитие и е съставена карта на потенциалния клъстер, както и на сектора, около който ще се съсредоточи работата на програмата. Трябва да се изберат основните водещи фактори, бизнеси и личности, които да определят посоката на развитие, след което да се стигне до определяне на дългосрочни приоритети на клъстера.
Предстои учебно пътуване до Швеция. Хората ще видят как се развиват два туристически клъстера в една европейска страна и ще извлекат поуките за себе си.
Когато един регион реши да създаде
собствена търговска марка, която да

рекламира, възможностите за инвестиции се увеличават многократно.
След като фирмите престанат да се разглеждат като конкуренти, а като партньори, могат да намерят баланса в това кои са общите им клиенти, как да съкратят разходите си, като се използва един общ доставчик, да се сключат преференциални договори, като се намалят разходите, и в същото време да могат да привлекат повече клиенти.
"Ние сме програма, която не казва на общините какво да прави, а реагираме на техните потребности. Ако се окаже, че има региони, които искат да развиват клъстери, ние ще направим всичко възможно да окажем техническа помощ", казва програмният мениджър на "Пледж" Весела Божидарова.
Техническата помощ на "Пледж"се изразява в консултации, специалистите от програмата предоставят необходимите материали, дават възможност на съответната общност да анализира състоянието си, помагат в изясняването на приоритетите.

Програма "Пледж"
1000 София, ул. Алабин №56, тел.: (02) 981 91 90
Факс: (02) 981 66 43, Е-mail: bozhidarova@lgi-bg.org