fbpx Растителните мазнини водят до сериозни заболявания | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Растителните мазнини водят до сериозни заболявания

Влагането на растителни мазнини трябва да се ограничи още повече, настояват от настоява Асоциация "Активни потребители".
Много от производителите ги използват вместо олио или масло, защото са по-евтини, имат полутвърда консистенция, увеличават срока на годност, обогатяват аромата и вкуса на продуктите и намаляват хладилните изисквания. В България производителите не са задължени да изписват на етикетите колко грама транс мазнини има в продукта, ограничения няма, така че не е ясно къде и колко се съдържат.

България години наред е сред първите държави в Европа по смъртност от инфаркти и инсулти. Въпреки това хидрогенираните мазнини безкритично се добавят във всички храни като бисквити, кексове, пасти и торти, вафли, маргарини, масла, чипсове и хамбургери. Приготвените в заведенията за бързо хранене пържени картофи, тиквички и др. също съдържат сериозни дози транс-мазнини.

В света няма допустима норма за съдържанието на транс-мазнини, защото липсва понятие "безопасно количество". Всяко допълнително увеличаване на приема им повишава риска от коронарна болест на сърцето. Възрастните в САЩ поемат около 6-8 г/ден при максимално безвредно количество 1.5 г/ден.

В Дания е забранено такива мазнини да се използват в заведенията за обществено хранене, а съдържанието им в пакетираните храни е сведено до минимум. Благодарение на 20 годишните усилия на Дания да ограничи приема на хидрогенирани мазнини, смъртните случаи от исхемична болест на сърцето там са намалели с 50%.

Във Великобритания хранителната индустрия се "самосезира" в началото на 2007 година след публикации за вредата от транс мазнините в медицински издания. Най-големите производители обявиха, че ще прекратят добавянето на хидрогенирани мазнини в продуктите си и го изпълниха. На 15 април 2010 г. авторитетен британски медицински журнал призова транс-мазнините "почти да се елиминират в Обединеното кралство през следващата година".

В Ню Йорк и Калифорния има пълна забрана хидрогенирани мазнини да се използват в ресторантите и заведенията за бързо хранене. В Чикаго ограниченията са частични, но повечето щати работят активно в посока намаляване на ползването и забрана на транс-мазнините.