fbpx Селското стопанство става атрактивен сектор за кредитиране | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Селското стопанство става атрактивен сектор за кредитиране

етикети

Все повече банки предлагат специализирани кредити за селско стопанство, което е явна индикация, че този отрасъл е в целевата им група. Банката няма специализиран продукт -
ипотечен кредит в областта на селското стопанство, но земеделските производители могат да кандидатстват за инвестиционен кредит или за бизнес ипотечен кредит. Възможностите да получат кредит са както при всяко друго предприятие, смятат специалистите. Един от тези специалисти е Дияна Димитрова, директор на дирекция “Корпоративно банкиране”в Сибанк. Тя разказва за кредитите в този сектор.

Г-жо Димитрова, предлагате ли ипотечни кредити в областта на селското стопанство и какви са възможностите за финансиране?
- Селското стопанство става все по-атрактивен сектор за кредитиране. СИБАНК е кредитирала множество земеделски кооперации и фирми, работещи в областта на селското стопанство, като тенденцията е нарастваща. Исканията за кредитите в тази област са както за оборотни средства - за финансиране разходите по текущата реколта, така и за инвестиционни нужди -
най-често за закупуване на селскостопанска техника, за закупуване или изграждане на селскостопански постройки, за засаждане на трайни насаждения и др.

Как се кандидатства за подобен кредит?
- Процедурата за кандидатстване е следната: подава се стандартизиран пакет документи, който включва - образци на банката, финансовите отчети на предприятието, оценка на обезпечението и други документи според проекта на фирмата. За корпоративните кредити се изисква и бизнес план. Всеки проект се анализира от кредитен експерт, представя се пред компетентния орган на банката и обикновено до 7-10 дни клиентът има отговор по искането за кредит.

Търсен ли е този вид кредит?
- Не бих казала, че кредитоискателите в областта на селското стопанство са преобладаващи спрямо общия брой искания за кредити. Но тенденцията със сигурност е нарастваща.
При анализ на отчетите на търговските банки, публикувани от БНБ, става ясно, че повечето банки не желаят да кредитират селското стопанство - защо е така?
- Анализирайки статистиката, делът на кредитите в селското стопанство наистина не е голям, но отрасълът е интересен за банковия сектор.

Дисциплинирани ли са българите при изплащането на кредитите?
- Тези, които не са дисциплинирани - обикновено не получават кредит. Кредитната история е един от основните фактори при вземане на решение за отпускане на кредит, а централният кредитен регистър осигурява пълна прозрачност относно коректността в изплащането на текущите кредитни задължения над 1 000 лв. на всяка фирма и физическо лице. Моите наблюдения са, че просрочията при издължаване на кредита се дължат по-скоро на неблагоприятни обстоятелства в бизнес средата, отколкото на недобра финансова дисциплина.

Препоръчвате ли овърдрафт, и ако да -при кои случаи?
- Овърдрафтът е оборотен кредит, който предлага голяма гъвкавост при погасяването. Клиентът не е обвързан с конкретни погасителни вноски. Моята препоръка е този вид кредит да се използва само за оборотни средства, а не за нужди от инвестиционен характер, както много често се случва в практиката. Овърдрафтите обикновено са едногодишни - например за финансиране на разходите по текущата реколта. Ако с такъв кредит се закупи селскостопанска техника, която обикновено се изплаща за няколко години, рискуваме да се поставим в ситуация, при която в края на годината нямаме средства, с които да погасим овърдрафта.

Какви са предимствата на овърдрафта?
- Основното предимство е, че фирмата може да оптимизира лихвените си разходи. При овърдрафта кредитополучателят дължи лихва само за средствата, които е ползвал и само за дните, за които ги е ползвал.