От разпиляна и разнолика държава Турция се превърна в оазис на индустриалците и бизнесмените в тази част на света. За няколко години правителството и хората от южната ни съседка успяха да стъпят на крака и да намерят верния път към икономическия просперитет.
За тяхното благоденствие спомогнаха някои основни фактори:
В началото на миналото десетилетие, правителството започва процес по интеграция на турската икономика, като прави радикални икономически реформи, чиято основна цел е приветстването на директни чуждестранни инвестиции. След няколко години на нестабилност и несигурност Турция успява да намери мястото си в световната икономика. Започват да се правят все по-големи чуждестранни инвестиции в различните икономически сектори, най-вече в земеделието, хранителните стоки, текстилната индустрия, машиностроенето, електрониката, турзмът и банкирането.
Чуждестранните инвеститори се ориентират най-вече към:
Инфраструктурата за индустриалните зони в западната част на страната се е подобрила значително и отговаря на всички световни изисквания. Има осем свободни търговски зони, които работят на пълни обороти. Освен тях са изградени и 20 организирани индустриални зони из цялата страна, които предлагат атрактивни условия за индустриалният бранш.
Търговия Според данните от 2004 г. Турция е третата по ред държава износител от България и е четвъртата по ред държава вносител в нашата страна. Към ноември 2004 г. в България е налице търговски излишък, възлизащ на 86 милиона евро. Наред с усилията на бизнесмените ще бъде от полза и държавните институции да вземат допълнителни мерки за развитието на търговско-икономическото сътрудничество, като по-специално се обърне внимание на:
Инвестиции Процентът на взаимните инвестиции расте. През 2004 г. турски фирми са реализирали сериозни инвестиции в България. Една от най-големите и важни инвестиции, възлизаща на 160 милиона долара, е фабриката за плоско стъкло и битова стъклария на Шишеджам, чиято първа копка е направена през юли 2004 г. Първата бензиностанция на Опет/Айгаз е открита през април 2004 г. До настоящия момент са открити общо 13 бензиностанции.
Туризъм Турция е на първо място по посещаемост от български граждани. През периода януари-ноември 2004 г. от пътувалите в чужбина 3,5 милиона български граждани - 1,2 милиона са посетили Турция с цел търговия и туризъм. България е четвъртата по ред страна, която изпраща най-много туристи в Турция. През периода януари-ноември 2004 г. България е посетена от 34 503 турски граждани - с 12,21 % повече в сравнение с 2003 г. Туризмът е важен сектор от икономиката с предпоставки за добро бъдеще и за двете страни.
Икономически поглед След края на Втората световна война турската икономика започва бавно да увеличава ръста си, заради постепенното развитие на индустрията и услугите. До този момент страната е разчитала на селското стопанство като основен отрасъл в икономиката, но нещата започват бавно да се променят. В началото на 1980-та година турското правителство стартира програма за структурни промени и либерализация, за да пред- отврати бъдещи рецесии. Тази стъпка се оказва доста успешна за ръста на икономиката, успешния износ и намаляването на инфлацията. Турция успява да реализира средно ръст от 6 % през периода от 1985-1992 г. Именно тогава икономиката започва активно да си възвръща позициите с бавни и сигурни темпове. Турската икономика се разраства повече от очакваното през 1996 г. Ръстът се увеличава почти двойно и от 4,5 % става 7,1 %, за да стигнат до наши дни - когато от година на година се наблюдава стабилен икономически растеж.
Посолство на Република Турция в София бул. “Васил Левски” № 80, тел.: 02 /935 55 50; 02/935 55 00
Турско Българска търговско индустриална камара бул. “Евлоги Георгиев” № 161, тел.: 02/944 18 20
Сайт на Република Турция: http://www.turkishembassy.org