Убедена съм, че никой не би отказал едно гмуркане в цветния живот на Южна Италия, а остров Сицилия е като магнит за туристите от цял свят. Причините са много, но сега ви отвеждам до пазарите на административния център на острова Палермо, които са идеалното място за автентично гмуркане в миналото и традициите на жителите на Палермо.
Историческите пазари на града са истински живи паметници, макар и леко модифицирани от постоянния наплив на търсещи препитание хора от други, по-бедни държави и континенти. Аз обаче ви гмурвам в най-големия и най-стар пазар – Ballarò (с ударение на "О" накрая). Пазарът Ballarò се простира от Piazza Casa Professa до бастионите на Corso Tukory.
Навлизайки из неговите дебри, сте придружавани от шумни и колоритни призиви на уличните търговци, готови на всичко, за да привлекат вниманието ви. Тази своеобразна покана се нарича „abbannieta“ на диалекта на Палермо и просто е част от шоуспектакъла и цялото преживяване. Тук има плодове, зеленчуци, меса, сирена, дрехи, типични сувенири (made in China), но това, което привлича туристите, са сергиите с фантастични риби и морски дарове, които приготвят на място.
И докато очите ми шарят в тази пъстрота, един от търговците буквално навира пред мен огромно плато с уникален морски микс – октоподи, калмари, скариди, стриди, риби… „Синьора, не може да имате сърце от камък и да пропуснете този спектакъл, който ви очаква!“. Е, как да откажеш?
Пластмасовите чинии с различни морски дарове, които си купувате от щандовете, струват 5 евро. Няма как да минете без нещо разхладително и естествено най-разпространената напитка е Aperol Spritz (3 евро) - ще ви я направят дори и на коляно. Сергиите имат встрани и масички с цветни мушами (впечатляващо чисти), където да поседнете и да хапнете. Има и по-излъскани кръчми, където цените са малко по-високи и за обслужването плащате по 2 евро на човек - както го изписват в края на сметката tavola (маса) или coperta (покривка).
Пиршеството е истинско и въпреки блъсканицата, миксът на всякакви миризми, виковете на търговците, спектакълът си заслужава.
Има няколко теории за етимологията на думата Ballarò: едната е, че тя произлиза от Bahlara, името на село близо до Монреале (в близост до Палермо), откъдето са пристигали много стоки. Другата версия е, че идва от Ag-Vallaraja (титла на владетелите на индийския регион Синд), заради подправките, идващи от Индия, а може и да идва от думите Segeballarath, която означава „справедлив пазар“.