Технологичната индустрия е в Топ 5 икономически сектори по реализирани приходи в България за последните 10 години, сочат данните от последното проучване на агенция CBN - Pannoff, Stoytctheff & Co.
Индустрията става милиардна през 2000, минава границата от $2 млрд. през 2003, $3 млрд. – 2005, $4 млрд. – 2007. Пет милиарда долара технологичния бизнес минава още на следващата – 2008 година. Най-сериозен дял в приходите на индустрията за периода има телеком сектора – около 57%, следван от бизнеса с компютърни услуги - 11%. Трета позиция с дял от 8% от приходите държи бизнеса с доставки на компютърен хардуер.
Работни места
Технологичната индустрия, според данните на CBN, осигурява между 1,5 и 2,0% от работните места от целия бизнес в България. За десетте години период на изследването Технологичния сектор е увеличил служителите си с над 5,000, въпреки сериозните съкращения в телеком сегмента.
Дори и през кризисната 2009, политиката на работодателите от бизнеса с Информационни и Комуникационни технологии като цяло контрастира силно позитивно спрямо ситуацията с работната сила в страната. Най-много работни места в технологичния сектор има в телекомите – 35,0% , следван от софтуерния бизнес – 18,5%, а на трета позиция са компютърните услуги – с 10,7%. Най-малко служители са заети в бизнеса с доставка на хардуер.
Именно софтуерния сегмент има и най-голям ръст в сектора – от 6,9% работните места нарастват до 18,5% от индустрията. Според анализаторигте на агенцията има сериозни съмнения, дали през 2011 Технологичния бизнес ще увеличи работните места.
Печалба
Технологичната индустрия се очертава като третата по печалби в България. Дори в първата година на кризата 2009 – печалбата в технологичните компании расте.
С невероятния резултат от $520 млн. чиста печалба завършва технологичната индустрия в България най-печелившата си година за последните десет – 2007. 66,1% от този резултат формират телекомите, но въпреки това дела им в общата печалба е спаднал с над 25% през посочената година спрямо началото на изследвания период. Същата година банковия сектор завършва с $800,1 млн., а строителната индустрия – с $854.7 млн.
През 2008 г. спрямо 2000 г. най-голям относителен ръст отбелязват печалбите в софтуерния бизнес, телеком интеграцията и компютърните услуги, а най-слаби са резултатите в ритейл сегмента, който е и последен в индустрията. Следващата 2009 г. – първата изцяло кризисна година, местата се разместват и пренареждат много сериозно, но очаквано.
Приход на един зает
Производителността в Технологичната индустрия в България е една от най-високите в страната. Още през 2002 година прихода на зает в сектора минава $100 хил. годишно.
През най-добрата година от изследваните от CBN над 500 технологични компании в страната – 2008 , получената най-висока средна производителност в индустрията е 210,6 хил. долара годишно на зает. Шампионските бизнеси в производителността в сектора са доставките на компютърен и комуникационен хардуер, а най-слаби са резултатите в call центровете.
2009 година е първата от пет последователни години, в която производителността в Технологичната индустрия намалява, но въпреки това спада се очертава по-малък от предишния през 2004.
Възнаграждения
За първи път в историята на технологичния сектор в България годишните средни възнаграждения на зает за 10-те бизнес сегмента надхвърлят границата от 10 хил. евро (около 15 хил. долара) през кризисната 2009 година. Резултатите за 2009 г. са получени на база изследване на 135 водещи технологични компании с 27,677 работни места в страната. Дори през кризисната 2009 – работодателите в осем от 10-те технологични сегмента увеличават възнагражденията, като в 4 от тях ръста е над 15% годишно. Изненада е да отбележим, че възнагражденията в софтуерния бизнес се нареждат на второ място от 10-те сегмента, а възнагражденията в сегмента на глобалните услуги по доставка, придобили популярност като call-центрове остават извън Топ 5.
Прогнозата на агенцията за 2011 г. за възнагражденията е, че в 9 от 10-те технологични бизнеси ще се достигне годишен ръст, но по-вероятно е той да стане факт едва през второто полугодие. Важно е да се отбележи, че картината за водещите технологични компании от едрия и среден бизнес се различава от тази при малките и микро фирми в сектора. Колко от тях практически са се оттеглили от бизнеса предстои да бъде обобщено в близко предстоящо време.