От началото на годината до края на август доходността на златото е 10.5% в долари, 13.3% в евро и 7.3% в британски лири, като само през изминалия месец жълтият метал регистрира ценово повишение от 4.3% в долари, 1.4% в евро и 2.7% в британски лири. Това поскъпване сложи край на режима на консолидация при цената на златото, който продължи близо 12 месеца (от август миналата година, когато жълтият метал се търгуваше на рекордно високи цени от над 1900 долара за трой унция). Пробиването на нивата на съпротива над 1640 долара и продължителното задържане над тези нива е индикация, че това вероятно е старта на ново възходящо движение в цената на златото. Като цяло, вероятността за ново „печатане на пари” става все по-реална както в САЩ и Европа, така и в Япония и Китай. Именно този тип интервенции от страна на централните банки бяха сред основните причини за поскъпването на благородния метал от началото на кризата и ще продължават да бъдат основния катализатор за растежа на цената на златото и за в бъдеще.
Огромен интерес от страна на централните банки и държавните инвестиционни фондове Докато през последните месеци частните инвеститори и фондове проявяваха по-слаб от обикновено интерес към благородните метали, то централните банки и държавните инвестиционни фондове акумулираха злато с изключителни темпове. Според доклад на Световния Златен Съвет (World Gold Council) само през второто тримесечие на 2012 г. те са купили 158 тона (при 66 тона за същия период на миналата година), като сред основните купувачи са Русия, Казахстан, Украйна и Филипините. Реално, централните банки се обръщат към единствения нехартиен паричен еквивалент, какъвто е златото, за да диверсифицират валутните си резерви, тъй като двете основни световни резервни валути (долар и евро) носят все по-висок риск от обезценяване.
Дългосрочните инвеститори държат рекордно висока позиция в злато. Общата експозиция в злато на инвестиралите в борсово-търгувани фондове достигна рекордно високи нива от приблизително 2490 тона, повишение от 2.6 на сто спрямо края на юли, което е още едно доказателство за възродения интерес към златото.
Поскъпването на жълтия метал през август е сериозна заявка за нов възходящ тренд, която е сериозно подкрепена от все по-реалната възможност за нови програми за количествени улеснения. Имайки предвид и фактът, че останалите сигурни убежища са относително по-скъпи и крият по-големи рискове в сегашната икономическа ситуация, златото изглежда като най-вероятния печеливш в дългосрочен план.