Райна Миткова е Управител на "ЕОС Матрикс" и беше панелист в Дамски форум Скорост 24. Тя сподели своята история през последните 20 години, в които поема предизвикателството и риска да застане начело на компания за лоши вземания. Днес Райна управлява фирмата, намира време за семейството и трите си деца, за себе си и създава съдържание за първия у нас финансов подкаст "Джобните".
Елица Стойчева
Скоростта
Винаги съм се тревожела от поставянето на скали и ограничения, защото обичайно все нещо не ми достига и искам още. След като навърших 40 години, ме обхвана чувството, че нямам време да осъществя всички онези неща, за които съм си мечтала. Това беше поводът да увелича оборотите, на които живея. И днес мога смело да заявя, че именно скоростта е цената, която плащам, за да не се отказвам от нещата, които обичам. Ръководя голяма финансова компания и имам голямо семейство - с три деца, съпруг и куче. Развивам и своите хобита. През последните няколко години съвесм осъзнато се научих да редувам скоростите. Имам периоди, в които съм на супер висока скорост, за да мога след това да я забавя и да отделя време за себе си.
Жена на лидерска позиция
Дори в ранните ми години в бизнеса в България, никой не е гледал на мен пренебрежително на работното ми място, само защото съм жена. Никога не съм усещала, че има спирачки за жените, макар да работя във финансовата индустрия, която все още е определяна по-скоро като мъжки свят. Неудобството да бъда жена в работен план съм изпитвала единствено на международно ниво, когато поех ръководна позиция в борда на европейски регулационен орган. Това, че в 30-годишната история аз бях първата дама на такъв пост, беше стряскащо за колегите ми мъже. Едва тогава осъзнах защо толкова много се говори в Западна Европа за баланса между половете, за равния шанс. За мен е много важно, дори на лидерски позиции, ние да запазим женското у себе си. Да използваме нашата деликатност, дипломатичност и гъвкавост.
Балансът
В моя сектор, когато започнах, дори за мен беше неочаквано, че като жена ще успея да се справям със събирането на дългове. За щастие, бях достатъчно млада и енергична, че да съм склонна да рискувам и да се впусна в тази материя. По това време работех на две места: имах стартиращ бизнес в лицето на Сall центъра, с който подсещахме хората и ги образовахме за техните задължения. Отделно от това обслужвах американска IT компания, като умело се възползвах от часовата разлика, за да съчетавам двете дейности. Тогава се появи и първата ми дъщеря и установих, че е дошъл моментът да избирам с какво ще се занимавам.
Бизнесът със събиране на вземания ме привличаше силно и това не се е променило и до днес. Защото без нас финансовата система няма как да съществува. През тези 22 години всеки ден съм благодарна за избора си, защото знам, че ние, жените, с нашата емпатия и сензитивност, сме на точното си място в тази сфера. Постепенно събирането на дългове се превърна в много женски бизнес, защото сме много по-готови да слушаме, да преговаряме, да намираме решения. Много млади хора избират да работят при нас именно заради комуникативните умения, които придобиват и които след това им помагат във всяка житейска ситуация.
Джобните
Финансовата култура у нас, за съжаление, клони към нулата. Финансовите умения са нужни като всяко друго. Много е важно в училище да се обърне внимание на теми като това как се прави бюджет, каква е разликата между нужда и желание, как да харчим разумно, как да спестяваме, как да инвестираме. Тези умения не се придобиват от въздуха. Прави ни впечатление, че, противно на очакванията, сред най-задлъжнелите хора са именно образовани IT специалисти, които са поели непремерени финансови рискове и в един момент се оказва, че заплатата им не успява да покрива вноските на кредитите.
Нашите баби и дядовци не са познавали кредитната експанзия. Така и при млади и при стари забелязваме, че основната причина за задлъжняване е ниската финансова култура. Често грешките на децата се плащат от цялото семейство. Затова е важно да се учим у дома как да управляваме парите си. Темата за парите в България често е табу, подобно на темата за секса.
Важно е да покажем на децата си каква е стойността на парите и как се изкарват. Така се роди и идеята за създаването на първия финансов подкаст "Джобните". Това е нещо, което много ме зарежда, защото има смисъл. Именно финансовите умения са в основата, за да подготвим децата си да бъдат успешни. Финансовата независимост е ключът към свободата.