Северната ни съседка често е определяна като врата между Източна и Западна Европа. Географското разположение играе голяма роля за избора на инвеститорите, но има и други водещи фактори. Според всички Румъния никога не е била в по-добро икономическо състояние. Там разполагат с конкурентни данъчни облекчения, както и с добре образована и ефективна работна ръка. Не на последно място Румъния работи усилено и за подобряване на инфраструктурата си. Посланикът на Румъния в България, Михаил Росиану се съгласи да отговори на въпросите ни относно двустранните бизнес отношения между двете ни страни.
Г-н Росиану, България и Румъния имат сходно икономическо развитие през последните години. В каква посока върви Румъния сега? - Румъния ще продължава да следва дългосрочната си стратегия, в която са отбелязани приоритетите на страната. Такива са повишаването на конкурентоспособността на икономиката, постигане на стабилен икономически растеж, достигане на макростабилност. С други думи се стремим към понижаване на инфлацията, умерен бюджетен дефицит и ниско ниво на безработицата. Постигането на тези цели е начинът за повишаване на жизнения стандарт в Румъния.
Има ли утвърдени български инвеститори в Румъния? - В края на 2006 г. българските инвестиции в Румъния стигнаха 14 млн. долара. Независимо, че това е скромна цифра, ние се радваме, че на румънския пазар присъстват престижни български компании като “Приста Оил” и “Мон Бат”.
С какво България е интересна на румънските инвеститори? - През последните две години се забелязва увеличаване на румънските компании, идващи на българския пазар. Това се дължи главно на членството на България в ЕС, икономическата стабилност на страната, занижените рискове за инвеститорите, ниския данък общ доход, цената на работната ръка и ниските производствени разходи в сравнение с тези в ЕС. Само за последните две години румънските инвестиции в България стигнаха 65 млн. долара. Сред големите инвеститори са Dacia, които отвориха 11 продажбени центъра в цялата страна, Mobexpert, които ще открият голям мебелен магазин в Люлин и имат намерение до 2011 г. да отворят още два, Rompetrol Bulgaria инвестират в бензиностанции и складове за горива. В момента компанията има 24 бензиностанции из цяла България. OMV-Petrom SA са инвестирали в 73 бензиностанции и са изградили складове за петролни продукти на пристанището във Видин. Policolor SA Bucharest работи в сътрудничество с Оргахим АД Русе и заедно разработват линията DEKO Professional.
С какви проблеми се сблъсква румънският бизнес? - И двете ни страни имат доста горчив опит при сблъсъците си с бюрокрацията. Не се сещам за други сериозни препятствия пред бизнеса - сътрудничеството ни се развива добре. Пример за това са изброените по-горе инвеститори и развитието на бизнеса от двете страни на Дунава.
Какъв съвет бихте дали на българските инвеститори, които се насочват към Румъния? - Приветствам инвеститорите, които са избрали да развиват бизнеса си в Румъния поради няколко причини. Първата е членството ни в ЕС, от друга страна, ние сме вторият по големина пазар в региона, а корпоративните очаквания за ръст на продажбите и печалбите не само се реализираха, но и са на първо място в региона.
България и Румъния са най-новите ЕС членове, съществува ли конкуренция между двете страни? - Румъния и България никога не са се конкурирали, нито в периода на подготовката за членство или пък сега, като пълноправни членове на ЕС. Двете ни страни работят в тандем и са доказали, че като партньори действат повече от успешно и защитават интересите си.