fbpx Евтина мобилна връзка дори и на село | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Евтина мобилна връзка дори и на село

Представете си, че докато се възхищавате на архитектурата на Гауди в Барселона, например и снимате с телефона си, да можете да качите видеото за секунди и на практика едновременно да съпреживявате емоциите с другите. Като това струва по-евтино от днешните цени на мобилните технологии. Или си представяте че може свалите един файл от 100 МВ за половин секунда. Това специалистити предричат, че ще е възможно през 2015 г.

Потреблението на интернет ескалира с огромни темпове. Светът вече започва да живее в социалните мрежи. Това е новия начин на комуникация.
Имайки предвид това, Нокиа Сименс Нетуъркс представи своето цялостно LTE (Long Term Evolution) решение - мобилни широколентови технологии . Според изследванията до 2015 г. 5 милиарда души по света ще бъдат свързани, като повечето от тях ще използват широколентов достъп, а обемът на трафика на данни ще се увеличи стократно.
Тази нова мрежа от трето поколение използва по-ефективно радиочестотния спектър, като създава възможност мобилните мрежи да се възползват от „цифров дивидент“* и да използват честотите, които се освобождават при преминаване от аналоговата към цифровата телевизия. Всичко това ще има и широк социален ефект, защото и по-слабо населените региони може да се снабдят с мобилни широколентови услуги и да се намали „цифровото разделение“ между селските и градските райони.

С помоща на LTE крайните потребители ще имат достъп до мобилна широколентова технология, като сърфирането, електронната поща, споделянето на видеоклипове, изтеглянето на музика и много други приложения ще се появяват незабавно при кликването на потребителя върху тях.
LTE осигурява пикова скорост на пренос на данни от 173 Mbps при изтегляне (downlink) и 58 Mbps при качване (uplink), което на практика е десет пъти по-бързо от днешните възможност. Закъснението ще бъде изключително ниско при 10–20 ms, като значително подобри използването от крайния потребител на услуги като игри и сърфиране, VoIP. Подобряването на преноса обече ще донесе намаление потреблението на енергия.

 За доставчиците на услуги, LTE решението на Нокиа Сименс Нетуъркс предоставя по-ефективно и гъвкаво използване на спектъра и мрежово опростяване, което означава значително по-ниска цена на гигабайт, като това позволява на операторите да предлагат плоски тарифи, като същевременно поддържат рентабилността си.
Решението също предлага изключителна гъвкавост на използването, като позволява на доставчиците на услуги да използват по-голяма широчина на честотната лента в горещи точки с искания за висок капацитет.
От Нокиа Сименс Нетуъркс очакват търговския интерес от страна на операторите да бъде сериозен и респективно ние, потребителите да можем да се възползваме до една година от възможностите на широколентовата технология.

Изследване на мобилните широколентови технологии през 2009 г. е проведено на няколко развити пазара. То показва, че потребителите на технологията на високоскоростен пакетен достъп (HSPA) използват интернет в мобилните си устройства главно по лични причини – особено, когато са у дома, на обществени места или при пътуване. Една трета от тях посочват мобилността, свободата и гъвкавостта като основните движещи сили за избора на услуга. Въпреки че значителен брой потребители са доволни от стандартните приложения като изпращането и получаването на електронна поща или сърфирането в интернет, удовлетворението им спада при използването на приложения, изискващи по-голяма широчина на честотната лента като например мобилна телевизия. С помощта на LTE решението, цял филм с качество на DVD може да бъде изтеглен за по-малко от десет минути.


*Цифров дивидент:
Преминаването от аналогова към цифрова наземна телевизия ще освободи значителна част от радиочестотния спектър в Европа в резултат на ефикасността на цифровата технология. Този радиочестотен спектър се нарича „цифров дивидент“.
Потенциалният икономически ефект на цифровия дивидент зависи от действителното търсене на нови услуги. Скорошно изследване на ЕК оценява потенциалните ползи от координиране на цифровия спектър в ЕС на 20 до 50 милиона евро (за 15 годишен период в сравнение със самостоятелни действия на страните-членки на ЕС). Тази оценка включва и непредвидени нови приложения, които могат да се появат в бъдеще в този спектър.