Премини към основното съдържание
Main navigation
новини
интервю
консултанти
Digital
маркетинг
имоти
автомобили
посоки
Lifestyle
скоростта на жените
menu
финанси
изкуство и култура
личности
компании
Астропрогноза
Търси
Търси
Начало
Финанси за нефинансисти
16 Март 2004
Facebook
Linked in
Автор
доц. д-р Светлана Дренска
Част от тях, чиито знания и умения попадат извън областта на финансите, усещат потребност от разбиране на финансовата информация. Директорът по маркетинг, производственият мениджър, техническият експерт - всички те търсят финансови аргументи, за да гарантират ресурси за своите проекти. Задават си важни въпроси:
Как се справяме?
Дали да произвеждаме този елемент или да го купим от доставчик?
Защо отклонението на разходите от бюджета е толкова голямо?
За да намерите отговор на тези и на много други въпроси от управленската практика, помага курсът "Управление на финансите и информацията", предлаган в програмата "Професионалният мениджър" на Училището по мениджмънт (УМ), НБУ. Това е курс за нефинансисти, предлаган от УМ като изключителен представител на The Open University в България - един от водещите университети в света за подпомагано дистанционно обучение. Курсът е предназначен за работещи хора с управленски опит, които нямат специално образование по финанси.
Първото, с което се срещат мениджърите в курса, е разбирането на бизнес цикъла на дейността и свързаната с това трансформация на ресурси - пари, материали, хора, инфраструктура. Моделът на трансформация илюстрира по много достъпен начин идеята, че измерването на резултата трябва да бъде многоаспектно и един от аспектите е съпоставянето му с направените вложения. Остойностяването на вложенията и крайните ресурси не е лесен процес, особено за нетъргувани резултати, които имат социален ефект. Въпреки трудностите да се намери паричен еквивалент за нефинансовите резултати, в курса се обсъждат управленски подходи, които помагат да бъде определена "алтернативна цена". Тези подходи насочват вниманието към анализ на спестените разходи в резултат на дейността.
Нека разгледаме два примера в подкрепа на това:
1. Определяне на парична полза от инвестиция, подобряваща сигурността в едно производство.
Алтернативната цена на подобен резултат може да бъде спестеният разход, който не сме направили, за да отстраняваме последици от аварии. Разчетите за отстраняване на аварии обикновено се вземат от финансовата информация на фирмата от минали периоди.
2. Парична полза от инвестиция в подобрени условия на труд за служители в една фирма - въвеждане на регламентирано време за почивка, организация на чай и кафе, реконструиране на работни помещения.
В резултат на това служителите стават по-мотивирани, а мотивацията може да бъде измерена с паричния еквивалент на разходите за болнични, по-високата производителност на труда, снижения брой напуснали служители и поради това спестените разходи за наемане и обучение на нови хора.
Много често при непълно натоварване на производствени мощности възниква възможност наред с обичайната дейност да бъде извършвана и
допълнителна дейност,
за която трябва да се инвестира. Естествено възниква въпросът: "Струва ли си?". Ако се анализира перспективата за допълнителната дейност с традиционни счетоводни подходи за приходи и разходи, обикновено мениджърите получават отрицателна прогноза за бизнеса - загуба. Този курс предлага един управленски, несчетоводен подход за анализ на подобни ситуации - "метод на валидните разходи". Следващият пример разкрива същината на метода.
В една фабрика се произвежда сезонна стока и в зимния период производството силно намалява. Три от машините не се натоварват и двама от работниците са излишни. Имате възможност или да наемате работници само за сезона, или да им предложите допълнителна работа извън сезона, като използвате и ненатоварените машини. Оценката на първата възможност показва, че съкратените или наеманите за сезона работници са по-слабо мотивирани и по-безотговорни към качеството на своята работа. Липсата на натоварване на машините не отменя разходите за тяхната профилактика и поддръжка. Дори да спестите разходи за заплати извън сезона, когато ви трябват отново, освободените работници може да не са налични, а новите да изискват време за обучение. Втората възможност - да се предприеме допълнителна дейност, с която да се оползотвори свободният човешки и машинен капацитет, изисква точна преценка на разходи и ползи от новите произвеждани продукти. Чисто счетоводният подход на прогноза на приходи и разходи би натоварил разходите за новия продукт с много общозаводски разходи, като транспорт, наем, ток, вода, отопление, осветление, административни и управленски разходи. Един от принципите на метода на валидните разходи отделя общите разходи, които се извършват независимо от допълнителната дейност, като "неизбежни" разходи и не натоварва с тях разходите за новата дейност. Това облекчава себестойността на новия продукт и прави варианта привлекателен. Така, анализирайки прогнозните разходи само на база "валидни за допълнителната дейност", много често изводът за резултата от допълнителна дейност е положителен.
Умението да се съставя бюджет
(финансов план) на дейността и да се контролира изпълнението му също е обект на обучение и анализ в курса. Въвеждането на техниката "гъвкави" бюджети дава възможност контролът върху изпълнението на дейността да бъде поставен на обективна основа. На практика често се прави грешката, като се сравняват резултатите с планираните приходи и разходи, без да се отчита промяната в условията на дейността - промяна в планиран обем продажби, промяна в цени на ресурси, промяна в производителност и договори с поддоставчици. Подходът, основан на гъвкаво бюджетиране, изисква преди да се прави сравнение на план и резултати, да се подготви ревизиран, "гъвкав" план, основан на реални данни за нивото на дейността. Едва след това се изследват отклоненията на резултатите от ревизирания план.
Анализът на дейността и конкурентоспособността на фирмата
е въпрос, от чийто отговор зависи как да се гради пазарна стратегия и успешно да се позиционират продукти и услуги. Финансовите показатели, свързани с изпълнението - рентабилност, оползотворяване на ресурсите, ликвидност, насочват вниманието към слабите места, нуждаещи се от инвестиция и подобрение.
Например финансовите показатели за текуща, бърза и незабавна ликвидност са индикатор за това как се управлява оборотният капитал на фирмата и дали е добро планирането и управлението на паричните потоци. Показателите за ефективност дават информация в каква степен се постигат заложените цели, а показателите за ефикасност - как се оползотворяват ресурсите в организацията.
Ползата от професионалните програми по мениджмънт, предлагани от Училището по мениджмънт, НБУ, се състои в подготовката на "мислещи практици", способни да действат гъвкаво и креативно в различни проблемни ситуации. Средата на подготовка в курсовете чрез общи дискусии и споделяне на опита води не само до подобрено самочувствие и вяра в собствените сили, но и до изграждане на мениджърска мрежа от партньори в бизнеса, чиято управлен-ска култура носи европейски измерения.
На 23.03.2004 г. Училището по мениджмънт ще
отбележи своя десетгодишен юбилей, като организира конференция на тема "Бизнес обучението и модерният мениджмънт".
Още статии
Попълване на формуляр за кандидатстване по Европейски програми
Citroen C5 Ново лице и нова душа - да изкачиш следващото стъпало
Ново поколение услуги за бизнеса Мобилен офис за бизнес абонатите
Списание "Твоят БИЗНЕС" връчи своите първи награди
Търговските паркове - повече място и независимост
Възможности за развитие на бизнеса
e-business: update
Чуждестранни инвестиции в България