fbpx Финансов анализ на бизнеса ни | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Финансов анализ на бизнеса ни

След като преди време ви представихме с основните стъпки в стартирането на собствен бизнес, сега ще представим основните насоки в една от най-важните части - финансовият анализ. По-конкретно ще се спрем на това, как да направите анализ на очакваната рентабилност на предприетия бизнес. Това ще ни помогне още на етап планиране да се запознаем с очакваните приходи и разходи, да определим размера на необходимата ни печалба. Целта е преди да стартираме нашето бизнес начинание, да оценим дали то ще е рентабилно и точно в кой момент ще реализираме печалба.
Умелия предприемач не би стартирал бизнес преди да е калкулирал в своя бизнес план дали очакваните приходи ще покриват възможните разходи. Веднъж след като сме направили тези изчисления, може да продължим с реализирането на бизнес идеята, да начертаем маркетинговите си стратегии и да проверим на практика дали нашия предприемачески дух е печеливш.

Как да стартираме анализа?

Първият етап е да се калкулират и по-възможност с най-голяма точност да се предвидят всички възможни разходи и очаквани приходи. За да сме прецизни в прогнозата, е хубаво предварително да се проучат текущите цени на пазара, да се изследват тенденциите и възможните движения и промени. По-конкретно е необходимо да обърнем внимание на следните финансови компоненти:
• Фиксирани разходи – месечните ни разходи, които са приблизително постоянни. Те могат да включват наем, застраховки, режийни, и всичко останало, което ще се наложи да поемем ежемесечно.

• Приходи от продажби – тук се включват всички очаквани приходи от реализацията на нашия продукт или услуга. Хубаво е да предвидим, ако има сезонни или дори месечни колебания в продажбите, от какво биха могли да се повлияят. В нашия анализ задължително трябва да наблегнем на възможно най-реалистичните прогнози, дори леко песимистични, а не да оценяваме на всяка цена максимума, който трябва да постигнем. По този начин винаги ще сме на сигурната страна в анализа, като взимаме възможно по-песимистичен вариант на прогноза на приходите. Всичко спечелено над нашата прогноза е добре дошло за бизнеса.

• Размер на средната брутна печалба – сумата, която ни остава като брутна печалба след като извадим прекия разход. Например, ако за играчката, която продаваме правим разход от 4 лева, а я продаваме за 8 лева, то нашата средна брутна печалба е 4 лева.

• Процент на средната брутна печалба – дава ни частта, която ни остава от всеки лев приход отнесен към брутната печалба. Изчислява се по следната формула: разделяме размера на средната брутна печалба на средната продажна цена. И така, ако нашата играчка ни дава средна печалба от 4 лева, а ние я продаваме за 8 лева, то процента на средната ни брутна печалба е 50%.

Как да изчислим нивото, при което производствените разходи се покриват от получените приходи?

След като направим изчисленията, описани по-горе, вече сме готови да пристъпим към намирането на точката на рентабилност. Тя се намира на такова равнище на дейността, при която очакваните общи приходи се изравнят с прогнозираните общите разходи. Това е нивото на продажби, които е необходимо да достигнем, за да покриваме своите разходи. То се получава като разделим прогнозираните разходи на процента на брутната печалба. Например, ако месечните ни разходи са в размер на 5 000 лева, а нивото на брутната ни печалба е 50%, то нашата критична точка на рентабилност е 10 000 лева на месец. Следователно ние трябва да продаваме играчки на стойност 10 000 лева на месеца, за да можем да покриваме директните си разходи. Тук трябва да отбележим, че тази сума не включва евентуалната ни печалба или заплата.

Какво да правим, ако точката е прекалена висока?
Ако нивото на точката на рентабилност е по-висока от нашите очаквания, не бива да се отчайваме. Това не значи непременно, че идеята ни е напълно загубена. Може да има скрити части на бизнеса, които да позволяват манипулация, така че печалбата да е реалност и в този случай. Това означава, че трябва да обърнем особено внимание на следните скрити възможности:

• Да потърсим по-евтини суровини;
• Да ревизираме нивото на работниците;
• Да обмислим възможността за работа от вкъщи;
• Да увеличим крайната продажна цена.

Ако след промяната на изброените финансови компоненти, нашата точка на рентабилност е все още висока, може би трябва да преосмислим дали бизнес начинанието ни си заслужава инвестицията.

От тук идва и основата на финансовия анализ. Изчисляването на изброените параметри и получените резултати, може да ни спестят време, усилия и финансов ресурс, още преди старта на бизнеса ни.

Ако обаче, стойността на нашата точка на рентабилност е в разумни граници, може спокойно да продължим с реализацията на бизнеса. Естествено, следва да продължим с анализа като изчислим и:
• размера на печалбата, който ще се реализира;
• да премислим още веднъж финансовия ресурс, с който разполагаме – собствен и възможностите за привлечен;
• да направим прогноза за месечната нетна печалба или евентуална загуба;
• и разбира се цената на започване на нашия бизнес, изчислена още преди да сме го стартирали!