Световноизвестният артистичен колектив Герила Гърлс откри първата си изложба в България, организирана от Български фонд за жените в партньорство с Националната галерия.
На 6 март българската публика се срещна за първи път с най-значимите творби на Герила Гърлс, изложени в пространството на Национална галерия / Квадрат 500. Откриващата вечер на „Изкуството да си непослушна“ (The Art of Behaving Badly) беше широко посетена, а първите отзиви за изложбата – изключително позитивни. Двете основателки на колектива, пристигнали у нас специално за откриването, бяха посрещнати с овации.
Директорката на Националната галерия Ярослава Бубнова благодаря на екипа на Български фонд за жените за работата им по изложбата и по-специално на кураторката Росена Иванова. Бубнова подчерта, че макар изложбата да е ретроспективна, голяма част от засегнатите в нея проблеми са напълно актуални:„В това, за което се застъпват Герила Гърлс, няма ретроспектива – въпросът за правата на маргинализираните общности, включително и на жените в България, не е минало, а перспектива.“
Кодиректорката на Български фонд за жените Гергана Куцева припомни, че когато се е зародила идеята за тази изложба, екипът на Фонда не е подозирал, че времената ще бъдат толкова предизвикателни: „В свят, в който отвоювани права се оспорват, а гласовете на жените и малцинствата са подложени на безпрецедентен натиск – от забрани за аборти до агресивни атаки срещу творци и културни институции, които надигат глас – става все по-ясно, че изкуството не просто отразява реалността. То я оспорва, разобличава несправедливостите и има силата да пренапише бъдещето.“
Куцева подчерта, че благодарение на дългогодишната артистична намеса на Герила Гърлс все повече музеи и галерии по света преосмислят своите колекции, обръщат внимание на баланса между самостоятелните изложби на мъже и жени и осъзнават своята роля в разкриването на историческите несправедливости.
Специалните гостенки на събитието – основателките на Герила Гърлс, известни с псевдонимите Фрида Кало и Кете Колвиц, не скриха вълнението си от интереса към социално ангажираното изкуство, което създават вече четири десетилетия.