fbpx HR по време на криза - инвестиция или неоправдан разход | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

HR по време на криза - инвестиция или неоправдан разход

Криза - това е думата, която кара всеки от нас да потръпне. За повечето причината е притеснението от застигаща ни несигурност и страхът доколко ще ни засегне и как ще се справим с последствията. Но за малка част от нас - най-дръзките, най-предприемчивите, най-проницателните - това е поредната възможност да се извлече полза при правилно изиграване на картите.
Логично е да се запитаме какво ни различава от малцинството, което успява да превърне и неблагоприятната “ръка” в печеливша. Отговорът е: способността да виждаме възможностите в невъзможното и вярата, че винаги има печеливш ход. Казано с други думи - умението ни да подбираме инвестициите си.
Инвестицията представлява пренасочване на ресурси от консумирането им тук и сега към създаване на полза/печалба в бъдеще. Тя е избор, който се прави след анализ на набор от фактори, така че да се преценят вероятността и рискът за генериране на печалба след определен период от време.

Във време на криза инвестирането е рисковано начинание, водещо или до пълен срив, или до многократно възвръщане на печалбата. В организационен план кризата е идеалното време за инвестиция в “себе си”
Това е този компонент от организацията, който я превръща в жив организъм, със своя култура, ценности и нагласи, а именно - хората или т.нар. човешки ресурси. Това е най-капризният, най-трудно управляем и непредсказуем ресурс, но за сметка на това е и единственият източник на почти неизчерпаем потенциал за развитие и креативност, които могат да изстрелят организацията ви на върха.
Всяка компания, която е пропуснала възможността да инвестира в своите служители, е пропуснала много потенциални печалби в лицето на ангажираност, лоялност, благоприятна работна среда, иновативност. Колкото и абстрактно да звучат подобни позитиви, без тях всяка организация е обречена на неуспех рано или късно. Логиката на инвестирането в човешките ресурси се състои в това служителите да разполагат с максимален физически и психологически комфорт и непрекъснато да повишават нивото на уменията и способностите си, пряко касаещи изпълнението на задълженията им. Това нарас-тване се измерва количествено и качествено, според набелязаните индивидуални и организационни цели, имайки краткосрочни и дългосрочни положителни ефекти.

Осъзнаването на ползите от инвестиране в хората направиха теорията и практиката по управление на човешките ресурси ключов компонент от организационния мениджмънт
Наложиха се разнообразни практики по осъществяване на тази дейност като: подбор, обучение и развитие, оценка на изпълнението, възнаграждение, задържане, кариерно развитие и др.
Тези дейности са една значителна част от разходите на компаниите, превръщайки ги в огромно бреме в настоящата финансова ситуация. Логичното решение, практикувано в повечето компании, е орязване на всички “глезотии” - замразяват се подборът, дейностите по обучение и развитие, бонусните системи. В резултат безпокойството на служителите нараства, работната обстановка се напряга неимоверно, хората са нащрек, започват да се ослушват за други възможности, да актуализират автобиографиите си. И всичко това в момент, в който органиацията се нуждае най-силно от креативността и творческия потенциал на служителите, за да може мобилизирано да се изправи пред предизвикателствата на нестабилната и бързо променяща се среда.

Вместо да се стреми към сплотяване, бизнесът капитулира и се превръща в джунгла. А в организационната джунгла оцеляват най-силните!
Помислете добре и преценете от тях ли сте! Ако не сте, се намирате в потенциална опасност да загубите най-добрите си специалисти, тъй като кризата е идеално време за привличането им от конкуренцията и то на по-ниска цена (т.е. една добра инвестиция).
Обикновено по време на криза работният обем намалява и тази предпоставка ви позволява да ангажирате служителите с “инвестиционни” дейности. Каква ще е тяхната посока зависи изцяло от профила на организацията - конкретните проблеми, породени от финансовия срив, начина, по който искате да приобщите служителите към заемане на активна позиция в затрудненото положение.

Препоръчително е да заложите на комуникацията. Дръжте служителите си информирани за актуалното състояние на компанията

Това ще предотврати появата на параноя, поради незнание какво се случва. Освен това можете да използвате креативния потенциал на служителите си за намиране на начини за намаляване на разходите, които касаят пряко самите тях. Когато са приобщени към процеса на търсене и взимане на решение, наложените мерки се приемат по-спокойно.

Работата с клиентите ни се основава на задълбочено проучване и анализ на организационните цели, тяхната тежест, наличните дейности по УЧР, възникнали и потенциално възникващи проблеми, и накрая пристъпваме към изработване на програма за оптимизация на дейностите, която да помогне за временно намаляване на разходите, свързани с тях.
По отношение на подбора, ако кризата ви е заварила в опит да намерите подходящия човек за ключова позиция, опитайте се да го намерите вътре в организацията. Не се притеснявайте да правите функционални размествания на служителите, но не забравяйте да го обсъдите предварително с тях. Те са вашите съюзници и най-силният ви коз стига да ги интегрирате в процеса на тъсене на решения за справяне с проблемите.
Обучението и развитието са дейностите най-високо ценени от служителите и ако не можете да си позволите да ги поддържате на същото ниво както преди, не губете надежда. Има начини да ги запазите без те да представляват непосилен разход.

Ако имате годишна програма за обучение, преразгледайте я и обмислете, кои от таргетираните компетенции могат да бъдат усвоени чрез обучение изцяло подготвено и осъществено на организационно равнище. Ако нямате подходящите специалисти за подготвянето му, отделете средства за няколко външни консултации - те биха се вписали много по-добре в бюджета ви от изцяло външно организирано събитие. Освен това можете да излезете и с разнообразни идеи за самообучение или взаимообучение на групи.
Възможностите са много, затова бъдете сред най-дръзките, най-предприемчивите, най-проницателните, инвестирайте в хората си и търсете сътрудничеството им!

За контакти:
Организация за личностно и
корпоративно развитие “Ликора” ООД
ул. Цар Самуил 122
тел.02/ 931 10 15
0888 437 956
www.likora.com