fbpx Интернет маркетинг кампаниите в България | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Интернет маркетинг кампаниите в България

Интернет като канал за бизнес, маркетинг и реклама е на път да стане хит в България. Причина за това са многобройните предимства, които предлага маркетирането на стоки и услуги в Мрежата. Важно е да се отбележи, че в България интернет има далеч по-големи шансове като медия за рек-лама и маркетинг, отколкото като медия за развитие на изцяло онлайн базиран бизнес. За да се развиват отвъд точката на "break even", сайтовете за продажба на стоки и услуги в България се нуждаят от значително по-широко разпространение на системите за онлайн плащане, както и от създаване на стабилни навици у българските потребители да пазаруват онлайн. Ако тези две условия се изпълнят според очакванията, имаме основание да считаме, че в близко бъдеще маркетинг стратегиите в интернет ще стават все по-популярни.
Интернет маркетинг стратегията представлява план за изграждане на присъст-вие на една компания в интернет, който се състои от поредица кампании и инициативи, сред които са създаване на най-подходящо име на уебсайт, маркетинг на уебсайта в търсещите машини и други.
Ако една компания все още няма присъст-вие в интернет, нейната онлайн маркетинг стратегия трябва да започне със създаване на фирмен уебсайт и извършване на качествено проучване на конкуренцията. Нужно е да се знае какви са сайтовете на конкурентите, с какво новият сайт да ги превъзхожда и как да привлече таргет групата си по-успешно. Ако сайтът, който се създава, е за компания с офиси в повече от една държава, то след края на проучването трябва да се помисли дали сайтовете на географски отдалечените офиси да бъдат групирани в един централен, или всяка държава да има свой собствен сайт.
Важна стъпка при стартирането на онлайн присъствието на една компания е създаване на име на уебсайта. При този процес трябва да се следват определени правила на интернет маркетинга. Сред най-популярните закони за създаване на успешно име на един корпоративен сайт са: лесно изписване и запомняне, максимална краткост, избягване на тирета и други небуквени знаци в името. Пример за сполучливо име е уебсайтът за онлайн поръчки на Офис Експрес - www.offex.bg Надали той би бил толкова популярен, ако носеше името office-express-bg.com или office-express-officesupplies.com.

Съществуването на фирмен уебсайт само по себе си не носи дивиденти на компанията

докато не бъде доведенo до знанието на таргет групата клиенти или партньори. Затова след пускането на един сайт трябва да се извърши т.нар. маркетинг на уебсайта в търсещите машини. Без тази дейност и най-добрият уебсайт би бил полезен на фирмата толкова, колкото би бил успешен прекрасен магазин на Versace, отворен в беден, провинциален квартал.
Маркетингът в търсещите машини представлява техническа оптимизация на сайта, така че потенциалните клиенти, търсещи услугите и продуктите на фирмата онлайн, да бъдат максимално улеснени в откриването на сайта по ключови думи в google.com, yahoo.com или други търсачки. Маркетингът в търсещите машини включва и регистрация на сайта в подходящи бизнес и световни директории, както и търсене на допълнителни начини за довеждане на сайта до знанието на потребителите.
След преминаване на горепосочените етапи в една интернет стратегия, идва ред на рекламните кампании. За успеха на интернет кампаниите, както и за тези офлайн, е важно
разработването на концепция и цели, съобразени с продуктите
Същността на инициативите се определя от това дали продуктите са бързо - оборотни стоки, луксозни стоки или бизнес услуги. Ако целта е изграждане на определен имидж, инициативите, които се включват, трябва да осигуряват максимално експониране на марката и логото, обвързани с определен "лайфстайл" или мото. Ако целта е увеличаване на продажбите, се изграждат кампании, които имат за цел по законен начин да стимулират закупуването на продуктите, чрез участие в игра с награди.


Интересен пример за кампания, целяща запомняне на марка и фирмени продукти, е играта "Най-добрият" на "Дарко" АД, проведена миналото лято в българското интернет пространство. Целта на кампанията бе да създаде максимална познаваемост на марката и да накара публиката да прекара максимално дълго време с петте продукта, рекламирани през сезона. За целта на играта беше използвана сладоледена ротативка, показваща вместо обичайните златен бар, черешки и лимони сладоледите и логото на Дарко. Играта събуди сладоледена страст у 11 103 участници благодарение на уникалната идея за набиране на точки на принципа на ротативките. Общият брой на посетителите на "Най-добрият" беше 59 340, a милионното завъртане на сладоледения ротатор беше отбелязано още на третия ден от играта. Общият брой на изиграните игри в 10-те дни на кампанията беше над 4 000 000, като по време на играта всеки участник е прекарал средно 10-15 минути с логото и продуктите на Дарко. 85% от участниците са влезли и участвали повече от три пъти за целия период на играта.


Ако кампанията цели повишаване на продажбите, то на посетителя ще бъде дадена възможност директно да закупи продукта.
Кампаниите в интернет могат да бъдат изключително разнообразни и насочени към различни таргет групи.
През пролетта на 2004 г. например се проведе месечна кампания, акцентираща върху конкурентните предимства на "Фризомат" ООД - бързина на изграждане и ниски цени. Таргет групата на кампанията включваше собственици на малки фирми и хора на ръководни длъжности в средни и по-големи компании, които възнамеряват да строят фирмени сгради или складове. Те трябваше да се убедят, че Фризомат е в състояние да построи тези сгради по-бързо от всички останали фирми на пазара. За целта се организира специализирана кампания с калкулатор. Посетителите на сайта на Фризомат имаха възможност да изчисляват времето за построяване на желаната от тях сграда, въвеждайки нейните тип и размери. Участниците в кампанията попълваха своите лични данни - име, е-мейл адрес, фирма и длъжност. Резултатът от обобщените данни показа, че повече от 50% от регистриралите се потребители, са хора с ръководни позиции в средния и висш мениджмънт. С други думи кампанията бе достигнала хора, притежаващи власт да вземат отговорни решения, т.е. клиентела, подходяща за тях. Регистриралите се участници бяха общо 843. Съхранява се ценна информация за типовете сгради, представляващи интерес за отделните участници, като съществува възможността те да бъдат групирани и по фирми. Общо 6125 посетители проявиха интерес към кампанията. Имайки предвид, че е привлечена чрез банери предимно в сайтове, специализирани в областта на строителството, това е изключително селектирана и точна целева публика. Използвайки натрупаната база данни, тя лесно би могла да се превърне в клиентела.
За да е успешна една интернет маркетинг стратегия, всички нейни елементи трябва да бъдат взаимно свързани
Например ако продуктите на една фирма имат два основни вида потребители: компании и частни лица, а фирменият уебсайт съдържа информация, полезна само за корпоративните клиенти, то не е логично в същия този сайт да бъде проведена кампания, насочена към крайния потребител. По-подходящо би било такава да се създаде на отделен малък сайт. Също така е важно рекламните кампании, като част от цялостната интернет маркетинг стратегия, да не се организират безразборно и с банери навсякъде, както и да не се провеждат
постоянно, а на определени периоди от време.
Важно е да се знае, че както в другите медии, така и в интернет, прекалено много и несвързани послания от една и съща марка могат да доведат до "пренасищане" на публиката, а това от своя страна да влоши ефекта на кампанията.
Логиката на брандинга в интернет сочи, че е лоша идея една нова за интернет публиката марка да започва присъствието си с кампании, целящи директен ефект върху растежа на продажбите. Преди стоката или услугата да се "хвърли в лицето" на потребителя, е необходимо да се създаде познаваемост на марката и имидж на фирмата. Тоест имиджовите кампании и онези, свързани с налагането на марката, трябва да предхождат продажбените кампании.