След месец Opel ще покаже най-новия си концептуален автомобил – Monza, по време на автомобилния салон IAA във Франкфурт, който ще се проведе от 12 до 22 септември 2013 година. Любопитен факт е, че сред всички европейски автомобилни компании, марката Opel има най-дълги традиции в представянето на концептуални модели.
Първият по рода си концептуален автомобил в света е създаден от GM, чиято дъщерна компания е Opel. През далечната 1938 година специалистите на GM Design създават модела Buick “Y‑Job” – превозно средство, което не е замислено и предназначено за серийно производство, а по-скоро като форма за демонстрация на нови технологии и стилистични идеи. Opel на свой ред се превръща в първата автомобилна компания, която демонстрира своята новаторска енергия с концептуален автомобил, създаден в нейното собствено стилистично студио - до този момент в Европа разработки с футуристичен дизайн са представяни само от специализираните каросерийни фирми. Става дума за модела Experimental GT, който отбелязва своята премиера на автомобилното изложение IAA във Франкфурт през 1965 година. Още през 1969 година се показва концептуалния Opel CD - чистокръвен Gran Turismo, използващ технологичната основа на Opel Diplomat.
В течение на първата фаза от развитието на концептуалните автомобили на марката Opel, централното място е отредено на елегантните и излъчващи силна доза емоция спортни купета, но първата петролна криза през 1973 година насочва общественото внимание и фокуса на индустрията върху нови фактори като разхода на гориво, аеродинамиката и енергийната ефективност като цяло. Отражение на всичко това посетителите на изложението IAA виждат за първи път в лицето на концептуалния Opel GT2, който поразява публиката през 1975 година със своята футуристична клиновидна каросерия и плъзгащи се врати.
Развойният прототип TECH 1 е следващата разработка през 1981 година. Със своето оформление на предницата и плавен страничен силует, които по-късно се превръщат в пример за дизайна на първото поколение на модела Omega, пуснато в серийно производство пет години по-късно. На изложението IAA във Франкфурт през 1983 година, Opel представя концептуалния малък модел Junior. Отчитайки историческото развитие от днешна гледна точка, концептуалният Junior може спокойно да се приеме за своеобразен предвестник на днешния шампион по индивидуализация в лицето на шикозния градски ADAM. Opel започват да изработва и своята представа за това как ще изглежда бъдещия екологичен представител на компактния клас. Така се появява G90 с неговите извънредно ниски емисионни равнища на изложението IAA през 1999 година. Моделът G90 тежи едва 750 килограма, с новото поколение 3-цилиндров бензинов двигател и изключително ниското аеродинамично съпротивление с коефициент 0.22, моделът успява да постигне ниво на емисиите на CO2 от едва 90 г/км.
През 2001 година излиза концептуален модел Frogster. Той не разполага с класически покрив, а със стабилна, навиваща се на руло с помощта на електрически механизъм щора. Две години по-късно, през 2003 година, се появява нова концептуална разработка в лицето на Insignia, която реално излиза на пазара през 2008 г.
През 2007 година студия Opel Flextreme е крайъгълен камък в разработката на системите за електрическо задвижване с нейната новаторска конструктивна архитектура E-Flex. Основната идея при нея е свързана с възможността повечето всекидневни пътувания в градските и междуградски райони да се извършва изцяло без отделяне на емисии на CO2 на електрическа тяга и автономен пробег до 55 километра с енергия от литиево-йонните акумулаторни елементи в концептуалния модел.
Последната глава от досегашната хронология на концептуалните модели на Opel, представени на IAA е моделът RAK e, дебютирал през 2011 година.
На ход е Monza …