През последните години глобалните тенденции сочат нарастващ интерес към по-полезни и разнообразни храни, в това число и риба. В България консумацията на риба също бележи ръст, въпреки че страната ни все още заема едно от последните места по този показател в ЕС.
Освен че по-често включваме в менюто си риба и ставаме по-изискващи по отношение на качеството, все повече предпочитаме по-лесните за приготвяне рибни продукти, които отговарят на забързаното ежедневие – предварително почистени, филетирани овкусени, или вече овкусени продукти, които просто трябва да сложим във фурната и след броени минути да имаме готова вечеря.
Евелина Георгиева, ръководител на отдел „Осигуряване на качеството“ в Lidl, споделя няколко съвета за потребителите.
- Охладената риба трябва да се съхранява при температура между 0 и 2°C. Прекъсването на хладилната верига съкращава срока на годност и може да доведе до влошаване на качеството на рибата. Най-сигурният начин да се уверите, че рибата е била съхранена правилно, е да проверите дали е достатъчно студена на допир.
- Много хора решават да замразят рибата, за да я използват по-късно, но за разлика от производственото бързо замразяване, домашното е по-бавно и може да доведе до влошаване на качествата на рибата“. Макар това да е начин да се избегне изхвърляне на храната, тя отбелязва, че не е препоръчително като дългосрочно решение.
- Основните признаци, по които се познава дали рибата е прясна, е гладката, лъскава и влажна повърхност, със свеж мирис на риба. Хрилете трябва да са розови без потъмняване, очите трябва да са бистри, отново без потъмняване и без хлътване.
- Непосредствено преди приготвяне е добре рибата да е възможно най-суха. Отцежда се добре и се посолява. Изчакват се няколко минути, след което се подсушава с кухненска хартия или чиста кърпа и се приготвя по желания метод.