fbpx Как започва и протича процедурата по медиация? | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Как започва и протича процедурата по медиация?

етикети

Медиацията често е определяна като процедура на подпомагани преговори. Основната разлика между нея и преговорите, които се водят за разрешаването на спорен въпрос или конфликт, е присъствието на неутрално трето лице, което подпомага проблемите в комуникацията, изясняването на спорните въпроси и интересите, и съдейства на страните да анализират и договорят взаимноизгодно решение на спора. Предимството на оказаното съдействие от трето неутрално лице е, че при възникването на спор, в който сме замесени, рядко можем да запазим неутрално отношение към другата страна, обикновено сме обременени от взаимни обвинения, гняв, невъзможност да се води спокоен разговор по същество.
Медиацията е особено ефективна при следните спорове: търговски, облигационни, относно недвижими имоти и строителство, интелектуална собственост, при непозволено увреждане, застрахователни, трудови, потребителски.


Какво печелят страните?

  • Решение, договорено от тях.
  • Бързо решаване на спора.
  • Ниски разходи за решаването.
  • Обичайно доброволно изпълнение.
  • Подобрени отношения с партньора.
  • Запазване на репутацията.
  • Умения да решават за в бъдеще конфликтни ситуации.

В случай на спор едната страна подава заявление за медиация - по образец

Центърът за медиация се свързва с другата страна. След получаването на заявлението за медиация Центърът го изпраща на другата страна по спора, заедно с писмо и информация
за удобствата на медиацията, като дава срок
за отговор.
Другата страна по спора също дава съгласието си да участва в медиация. Ако не се съгласи, процедурата спира дотук.
Получавате информация от Центъра за медиация, която ще ви помогне да изберете медиатори, за да се запознаете по-подробно с процедурата.
Избирате медиатор. В случай, че изберете различни медиатори, е възможно и двамата да ви съдействат заедно като комедиатори.
Изпращате до Центъра за медиация информационния формуляр с името на медиатора, предпочитаните дати и приложено към него ваше становище по спора. Представянето на становище следва да бъде най-малко 3 работни дни преди срещата по медиация. По ваша преценка предоставяте на медиатора документи, свързани със случая.

Какво да направите, за да
започнете медиация?

  • Подавате заявление за медиация по образец - в сайта на Центъра за медиация - www.mediation.bcci.bg
  • Центърът за медиация се свързва с другата страна.
  • Другата страна по спора също дава съгласието си да участва в медиация. Ако не се съгласи, процедурата спира дотук.
  • Получавате информация от Центъра за медиация, която ще ви помогне да изберете медиатори и да се запознаете по-подробно с процедурата.
  • Избирате медиатор.
  • Насрочвате среща с помощта на Центъра
    за медиация.
  • Заплащате такса за медиация- регистрационна
    и за първите три часа.
  • Провеждате първа среща.
  • Ако е необходимо, провеждате една или няколко последващи срещи по медиация. Те могат да бъдат общи - заедно с другата страна, и отделни срещи на медиатора с всяка от страните.
  • След приключването на медиацията при постигане на договореност, подписвате спогодба с другата страна.


Препоръчителна клауза за медиация

“Всички спорове във връзка с този договор ще бъдат отнасяни за разрешаване чрез медиация към Центъра за медиация към Арбитражен съд при Българската търговско-промишлена палата, а в случай, че не бъде постигнато споразумение - към АС при БТПП по реда на неговия Правилник (по реда на неговия Правилник за ускорени производства)*”.
*Забележка: ненужното се зачертава.

Инфо

На 24 октомври миналата година беше приет Законът за изменение и допълнение на Закона за медиацията (ЗИД на ЗМ). Той предвижда допълнителни изисквания за медиаторите. Основната цел на измененията в Закона за медиацията е да създаде основа за приемането на подзаконови правила по няколко важни въпроса за разпространението и качеството на медиацията в България. С Наредба на Министъра на правосъдието
до 3 месеца от влизането на ЗИД на ЗМ в сила ще бъдат уредени следните въпроси:

  • Условията и редът за одобряването на обучаващите организации и изискванията за обучението на медиаторите.
  • Редът за вписване, отписване и заличаване в Единния регистър на медиаторите.
  • Процедурните и етичните правила за поведение на медиатора.

Насрочвате среща с помощта на Центъра за медиация
Заплаща се такса за медиация - регистрационна и за първите три часа. Таксите са: регистрационна в размер на 50 лв., и такса за медиация:
50 лв./час - за граждански спорове и спорове с имуществен интерес под 20 000 лв. и 80 лв. - за търговски спорове и такива с имуществен интерес над 20 000 лв.
Обикновено са достатъчни няколко часа, като продължителността на процедурата зависи от волята на страните. Таксата се поделя между страните, освен ако те не договорят друго.
Провеждате първа среща. В началото на първата среща медиаторът ви дава кратка информация за процедурата и

подписвате споразумение
за медиация
с което се съгласявате да участвате в нея. Можете да я прекратите по ваше желание във всеки момент, без да е необходимо нечие друго съгласие.
Ако е необходимо, провеждате една или няколко последващи срещи по медиация. Те могат да бъдат общи - заедно с другата страна, и отделни срещи на медиатора с всяка от страните. Срещите са изцяло поверителни. Продължителността на срещите зависи от времето, което можете да отделите, обичайно от
1 до 4 часа, с паузи, ако е необходимо. След приключването на медиацията при постигане на договореност, подписвате спогодба с другата страна.