Здравейте, Борислава, Цвети, Диана, Ива… Съжалявам, но имам ограничение в символите и няма да успея да поздравя всеки от вас, но ще се опитам да ви замисля за ПРОфесионалните ПРОвали в интервюто за работа. Да ви споделя – много съм добра с хората, защото самата аз съм човек – не само жена.
-------------
И така, веднъж откровено се обърнах към кандидат за работа с коментар: - Не ми харесват препоръките от предишната Ви компания … А отсреща получих: - Да не мислите, че на мен ми харесват?!
1. Какъв е моят прочит на провала и успеха? За мен това са двете страни на една и съща монета.
За англичаните, например, има само "experience" – "good" or "learning". Затова нека сме по-дзен. Ако успеем да извлечем поука, значи вече сме спечелили. Загубата е добро оправдание да започнем отначало. Или иначе казано, провалът е просто успех под прикритие, или пътеката към успеха... само че понякога тя е пълна с бананови обелки.
2. Кой е най-малкият успех на човека в подбора?
Не знам, но най-големият е, когато кандидатът няма мижав интерес и дойде за интервюто на правилното място, в точния ден и час. Да не стане "Исках, ама нямах желание". Всичко останало е бонус. Вероятно, най-малкият успех в днешно време е да не се разпадне връзката по време на онлайн интервю. Или да получи CV като прикачен файл, а не сметка за телефон, дипломна работа или някоя гореща гола снимка? А веднъж интервюирах дама, която прекъсна разговора, като каза, че е забравила да заключи колата си и ме помоли да отида да я проверя. Е, излезе и повече не се върна. Минута мълчание за моя провал.
3. Но защо всъщност няма провал? Защо това са Ин и Ян на едно цяло?
Спомняте ли си "Стимулиращото Не" на Глория? Успех или провал беше то за кандидатите в онзи музикален формат? Ще ви оставя да помислите. Всеки неуспех носи в себе си семена на бъдещ успех. Провалът е причината, а ученето е следствието. Ако не успееш да получиш желаната работа, можеш да научиш как да обогатиш CV-то си. Или да подобриш уменията си по време на интервю. А как съвършено да провалим интервюто? И кой проваля срещата – кандидатът или HR-ът? Всъщност – кой е кандидатът в тази среща?
Ето моите дъждовни истории от ПРО-вали и ПРО-яви:
ПРОвалът на HR-а: 1. Да започнем с нестандартните въпроси в стил шут, за да спечелим кандидата: - Страдате ли от FOMO синдром? – What? FOMO, HOMO … А то било Fear of missing out или страхът да се прецакаш; - Ако сега преценя, че сте тъп, ще продължите ли да се мислите за умен?; 2. Коментарите от любезност: - Ако не Ви наемем, значи сме в ретроГАДЕН Меркурий. - Интересен избор за чанта, явно можете да си позволите Louis Vuitton. - Луната Ви е в Риби – Ужас! 3. Изборът на локация за срещата: - като в следствието - малка стая без прозорци със светлина от лампа в очите ти; - в колата на HR-a – като на авто-кино;
Да помълчим за тези ПРО-вали, за да продължим с ПРО-явите на кандидат-а:
1. Силата на външното: жените истерички с животински принтове или мъжете перфекционисти с костюми на супергерои, защото се обличат за работата, за която мечтаят, а не за тази, за която кандидатстват.
2. Отговорите, които казват много: - Какво Ви движи напред? - Метрото, предимно. – А Какво Ви мотивира сутрин да станете от леглото? - Да не изпусна метрото. „Имоушънъл демидж!“ И още… - Защо търсите нова работа? - Срещам трудности в намирането на идентичността си. Или като от вица с арабина - male, female, sometimes camel.
3. „Ако мама ти го позволи“: интервюирах студент на 22 г (вероятно следващият кандидат-Ерген), който дойде за срещата с майка си – тя не само го придружаваше, но и настояваше да присъства на срещата. Накрая назначихме нея, не него.
4. Време е да попитам: Какво, като успеем? Има ли следващо измерение? Случвало ли ви се е да започнете работа някъде, където сте мечтали, и да разберете, че не е онова, което сте очаквали. Успех или провал е това?
Затова, нека продължаваме да се проваляме - това е бързата писта, нашият телепорт към успеха. Все пак, не сме камикадзета. Те имат само един опит.
Ще завърша с история: Веднъж попитах: Имате ли препоръки от предишното място? Получих отговор: Разбира се, препоръчаха ми да търся нова работа. Каква е поуката? Позволявайте си да грешите – безплатно и полезно е! До правилните решения се стига през грешните и се започва от лесните. До нови срещи!
Стефка Танчева е ръководител направление "Развитие" в "Адрес недвижими имоти" от 2022 г. Тя стартира кариерата си в агенция за подбор на персонал, след като завършва магистратура по бизнес управление във Франция. След първия успешен HR проект, който ръководи, открива своята мисия да бъде HR артист и лидер. Най-голямото признание за нея е наградата за HR професионалист на БАУХ за 2022.
Често Стефка провокира съществуващите схващания, защото вярва, че това ни позволява да разглеждаме проблемите от различни ъгли и да намираме нови решения. В крайна сметка, провокирането на традиците и ученето от провалите са ключови елементи за личностно и професионално развитие, които са в помощ на растежа и иновациите в обществото като цяло. В следващите редове тя отново го прави и говори открито за изкуството на провала в подбора на нови професионалисти.