Специален мобилен информационен център (Executive Briefing Center/EBC) на Сиско пристигна в София. България е част от световната обиколка, която вече e осъществена в 18 държави от Европа, Средния Изток и Африка. След Турция, страната ни е втората държава от Балканския полуостров, в която информационният център е на посещение. Центърът представлява трансформиращ се мини ван, разполагащ с най-новата техника в областта на мобилните технологии за демонстрации на място при клиенти и потребители.
Според Сиско за периода от 2011 до 2016 г., в световен мащаб мобилният пренос на данни ще нарастне 18 пъти, достигайки до 10,8 екзабайта на месец или 130 екзабайта за година или 33 млрд. DVD-та, 4,3 квадрилион MP3 файлове и 813 квадрилион SMS-и. Очакваният растеж се обяснява с бързо увеличаващия се брой на свързаните с интернет мобилни устройства, който се очаква да се изравни с размера на населението на планетата. Най-много ще нарастне мобилният трафик в Средния Изток и Африка (36 пъти), на второ място са Централна и Източна Европа и Азиатско-тихоокеанския регион (21 пъти). Най-слабо ще нарастне мобилния трафик в Западна Европа (14 пъти).
В световен мащаб се очаква мобилните оператори да стимулират растежа на Wi-Fi трафика чрез ускорено въвеждане на нови технологии. Поради това доставчиците на услуги трябва да разглеждат Wi-Fi като особено важен в своите стратегии за широколентов достъп с цел увеличаване на приходите и намаляване на разходите. Отчитайки засиления мобилен трафик, от Сиско предричат компаниите да се изправят пред предизвикателствата да осигурят качествени интернет услуги за все повече хора, на все повече места.
Едно от бързите решения за справяне с това предизвикателство, според специалистите на Сиско, са продуктите за 3G и 4G мрежи, насочени към осигуряването на добро покритие и безпроблемно ползване на интернет от мобилни устройства. Навсякъде, където 3G или 4G GSM мрежата е натоварена от струпване на много хора и се наблюдава лошо качество на услугата, може да се пренасочи трафика към безжичната мрежа и така да се разшири капацитета на 3G и 4G мрежата. Използва се безжично устройство за достъп Aironet 3600 WiFi Access point и специален допълнителен модул 3G Small Cell Module, който се щраква на него и го и превръща в GSM клетка.
Специалистите представиха и система за контрол на смущенията в безжичната мрежа и автоматично включване на потребители към нея, без да е необходимо въвеждане на потребителски данни. Контролът се осъществява автоматично, в момента в който бъде забелязано смущение в мрежата, което често може да бъде предизвикано от аналогова камера за видео наблюдение или дори от микровълнова фурна. Друга система за събиране и анализ на данни от безжичната среда може да бъде използвана от мобилни оператори, големи магазини, летища и други обществени места, където Wi-Fi услугата е управлявана от оператор. Тя дава възможност да се проследи и да се анализират предпочитаните места, пред които клиентите застават (магазини, заведения за хранене и др.), както и да се изчисли най-честата траектория, която използват клиентите, за да стигнат от едно място до друго. Информацията, събрана по този начин позволява на собствениците на сгради и институции не само по-добре да опознаят навиците на клиентите си, но и да оптимизират разходите си.