fbpx От шевните машини до автомобилите | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

От шевните машини до автомобилите

В нощта на Нова Година, служителите на марката Opel заедно с посрещането на 2012 г. вдигнаха наздравица и за 150-тата годишнина на Opel. През далечната 1862 г., основателят на компанията Адам Опел едва ли е предполагал, че един ден неговото предприятие ще се превърне в един от най-големите автомобилни производители в Европа.

През 1862 година Адам Опел използва основите на бащината си ключарска работилница в Рюселсхайм, за да започне производството на шевни машини. Бизнесът потръгва. Скоро фирмата започва да предлага и двуколки с характерните тогава различно големи колела, а през 1886 на пазара излиза и модела “Velociped” – първият модерен велосипед на марката. Произвежданите в Рюселсхайм велосипеди бързо набират популярност и в средата на двайсетте години на миналия век Opel вече може да се похвали с утвърдената си позиция на най-големия в света велосипеден производител. Междувременно към продуктовата гама на фирмата са прибавени и мотоциклети. Автомобилната история на Opel започва през 1899 година, което го прави втората по възраст германска автомобилна компания след Daimler-Benz.

През есента на 1902 година, Opel представя своя първи автомобил - “Lutzmann motorcar patent” с двигател 10/12 к.с. Автомобилите скоро започват да се радват на нарастваща популярност - към 1906 г. от производствената линия вече слизат 1 000 от тези возила. Към 1914 г. Opel вече е изпреварил всички свои конкуренти и е станал най-големият автомобилен производител в Германия. Марката си спечелва име на производител на популярни и достъпни бестселъри като т.нар. “Doktorwagen”- “Лекарската кола” (1909 г.) и “Puppchen” - “Кукличката” (1914 г.). Tези модели поставят основите на фирменото кредо на Opel – създаване на висококачествени, надеждни и достъпни автомобили за широк кръг клиенти.

1920 г. въплъщава пионерския дух на марката Opel, който продължава да я характеризира и до днес. Tова е ерата на моделите, добили популярност като “Laubfrosch” („Дървесната жаба”) и “Rakete” („Ракетата”). Малкият автомобил с 4/12 к.с. си спечелва прозвището “Laubfrosch” или “дървесната жаба” заради използваното при него яркозелено лаково покритие на каросерията. През 1924 година Opel е първият немски автомобилен производител, който въвежда в производството си автоматизиран монтаж. Допълнително към това компанията започва да провежда зрелищни ракетни тестове, които обсебват заглавията в пресата. Например, през 1928 г. ракетният автомобил на Opel чупи сухопътния рекорд за скорост на пистата Avus в Берлин. Пилотът Фриц фон Опел постига максимална скорост 238 км/ч, което е направо невероятно за онези времена постижение. Година по-късно Opel се отправя и към небесата - моделът Opel-Sander RAK1 излита oт един от големите площади във Франкфурт и извършва първия в света публичен, макар и кратък, пилотиран от човек полет с летателно средство с реактивна тяга.

1929 г. бележи началото на трудни времена за автомобилната индустрия. Mилиони хора губят своята работа в условията на глобалната икономическа криза. В края на „ревящите двадесет’’, както е популярно характеризиращото се с бурно развитие второ десетилетие на века, световната икономика се разпада подобно на кула от карти. Opel обаче реагира бързо и намира силен партньор в лицето на американския гигант General Motors. Автомобилният производител от Рюселсхайм успява да консолидира своите пазарни позиции и през 1935 г. вече отбелязва покачване на годишното си производство над границата от 100 000 автомобила. Част от продуктовата гама на марката е новият товарен модел “Blitz”, произвеждан в завода в Бранденбург. По същото време в Рюселсхайм фирмата представя и една голяма технологична новост – моделът Olympia е първият серийно произвеждан автомобил в Германия с изцяло стоманена самоносеща каросерия. Една година по-късно, компанията поставя основите на 75-годишна успешна история в производството на автомобили от компактния клас, която продължава и досега. Започвайки с първия модел Kadett, традициите в тази област почти не са прекъсвали и до ден-днешен с актуалната фамилия от модели на Astra. Към 1936 г. Opel е най-големият автомобилен производител в Европа с годишно производство, надхвърлящо 120 000 автомобила.

След прекратяването на производството за цивилни нужди по време на Втората световна война, Opel възобновява своята дейност в периода на следвоенното възраждане на Германия. Германското икономическо чудо се свързва с много от моделите на Opel с имена като Olympia, Olympia Rekord, Rekord P1 и Kapitän, а много от германските домакинства от онова време използват хладилници с марка Opel, наричани “Frigidaire”, за да поддържат продуктите си свежи. През 1962 г., когато се навършват 100 години от създаването на Opel, в германския град Бохум е открит втория завод на марката, в който започва производството на новия модел Kadett. През шейсетте години на миналия век се раждат много нови модели, които утвърждават славата на Opel като динамична и емоционална марка – сред тях са легендарните и емблематични за компанията Commodore, Manta и GT. Opel също така има силно присъствие и в по-високия сегмент със своята престижна KAD линия (Kapitän, Admiral, Diplomat), които по-късно са сменени от моделите Senator и Monza.

През 1971 г. от поточната линия слиза десетмилионния автомобил с емблемата на Opel. През същата година Георг фон Опел, който шофира Opel GT, разбива рекорда за скорост при задвижваните от акумулаторни батерии автомобили, достигайки 188 км/ч. Tози факт е доказателство, че в Opel са имали темата за електрическата мобилност в своята програма десетилетия преди някой друг да помисли в тази насока.
През 1972 г. Opel е най-успешния автомобилен производител в Германия. В Рюселсхайм е създадена нова гама от модели, която е съсредоточена върху постигането на максимална безопасност, нисък разход на гориво и опазване на околната среда. Петото поколение на модела Kadett, което за първи път използва задвижване на предните колела, се отличава с коефициент на аеродинамично съпротивление CD 0,39, което го прави един от най-аеродинамичните модели в компактния клас.

През 1991 г., системата за безопасност на Opel отбелязва своя дебют в модела Astra. Тя съдържа мерки за защита при страничен удар, опори в седалките и устройства за притягане на предпазните колани. Марката още веднъж демонстрира ролята си на лидер в новите тенденции с новата Frontera. Моделът за свободното време е един от предшествениците на по-късното SUV-течение и бързо се изкачва до позицията на лидер в този сегмент от пазара. През 1992 г. отваря врати заводът в германския град Айзенах. През 1997 г. Opel става първият европейски автомобилен производител, предлагащ възможност за поръчка на икономичен трицилиндров двигател в гамата на новата Corsa. През 1999 г. своя пазарен дебют отбелязва Zafira. През същата година марката празнува бляскав продуктов юбилей: произведени са 50 милиона автомобила Opel.

С пазарната премиера на модела Insignia през 2008 г., Opel полага началото на нова маркова филосифия, която продължава в актуалните модели Zafira Tourer и Astra GTC.

Opel и нейната английска „сестра” в лицето на марката Vauxhall в момента предлагат своите продукти в над 40 държави по целия свят. Компанията има около 40 500 служители, работещи в заводи и развойни центрове в шест европейски страни. Само през 2010 година, Opel/Vauxall са продали над 1.1 милиона леки и лекотоварни автомобила, постигайки пазарен дял от 6.2 процента в Европа. С пускането на пазара на електромобила Ampera, марката разкрива нов сегмент в европейската автомобилна индустрия.