Аугментед Реалити (АР) е нова прогресивна, модерна и перспективна технология, която се прилага с успех за различни цели: информиране, маркетинг, брендиране, реклама, развлечение, информация за местата около нас и др. Тази технология добавя информация и илюстрации към реален обект или място. За да се прилага е необходимо да има компютър с уеб камера и инсталиран софтуер, или Интернет връзка, или смартфон с приложение за използване. Аугментед Реалити технологията има сравнително кратка предистория. За начало се счита използването на „жълта линия“ през 1998 г. в телевизионни спортни предавания за представяне на допълнителна информация върху терена - засада и разстояние до вратата при изпълнение на наказателни удари.
Софтуерът се използва, за да може към реалния видеото да се „насложи“ (аугментира, разшири, добави) допълнителна цифрова графична информация под формата на 3D обекти, анимация, видео, текст, звук. Действието на софтуерът се включва чрез показване към камерата на картинки, снимки, предмети, жестове на ръце, чрез разпознаване на лице.
Всички те се наричат „тригери“ или „тригер-имиджи“. Плоските тригер имиджи- картинките, могат да бъдат маркерни, и безмаркерни. С други думи - като покажеш към уеб- камерата някаква картина, или предмет, или движиш ръцете си или лицето си, върху екрана на компютъра се появява допълнителен сценарий, който иначе не съществува реално около теб. И този сценарий се променя, като променяш мястото и положението на тригер-имиджа, или пък като движиш ръцете или лицето си.
Подобен е ефектът като насочиш камерата на смартфона към тригер имидж- върху екрана виждаш още неща освен реалната обстановка.
Какво е Аугментед Реалити може да се определи още и по следния начин: технологията взема съществуващото видео от камера и го смесва с нова информация, която предварително се намира в компютъра или в смартфона. Всеки компютър с уеб камера може да бъде използван за този процес. Всеки iPhone и много модели смартфони с операционна система Андроид също може да се използват. Ключов момент е софтуерът. Съществуват десетки софтуери - професионални и по-обикновени, скъпи и безплатни, патентовани и „опън сорс“. Тези програми „обвързват“ анимираното допълнително 3D съдържание към Аугментед Реалити тригер-имиджа в реалния свят.
Крайният потребител трябва да си „изтегли“ и да има на компютъра си софтуерно приложение (APPlication), или Plug-in (браузър плейър), за да може да използва АР ефекта. Чрез камерата до компютъра се подава информацията от тригер имиджа - маркерна или безмаркерна, с жестове или разпознаване на лице. Когато АР приложението Plug-in браузъра получат цифровата информация, която се съдържа в тригер- имиджа, се започва изпълнение на АР софтуерната програма.
Професионалният или „скъп“ софтуер за АР приложения се разработва специално за всяко приложение. Водещите фирми в света са основно от Европа, но те имат своите представителства в Америка и Азия, които са огромни пазари. Тези водещи фирми са патентовали своите софтуерни разбработки. Това ги поставя в положение да диктуват доста „солени“ цени на софтуерът. Някои по-прости приложения могат да се реализират и на Flash, което е удобство за персоналните компютри, защото почти всички имат инсталиран Flash. Подобни приложения често са много евтини, дори се разпространяват свободно, но чрез тях не е възможно да се реализират сценарии със сложни 3D анимации.
Казаното дотук се отнася както за компютър, така и за смартфон. За последните има възможност и за допълнителни приложения, които се наричат „местата около нас“. В този случай се използва глобална позиционна система (GPS) за определяне на местоположението на потребителя. След това в зависимост от използвания софтуер, като се насочи камерата към дадена посока, върху екрана се появява допълнителната информация, свързана с това място от околността. Други възможности за използване на АР технологията и приложенията: в книгоиздаването и печатната преса, в търговските обекти, маркетинг и реклама, видео игри, продукти и стоки за консумация- от хранителни до автомобили, увеселителни паркове, обучение, образование.
Браншовете, които най-силно използват вече АР приложения, са автомобилната индустрия, архитектура, електронна търговия, медии, детски играчки, визитни картички, забавления, игри, изкуство, книгоиздаване, мебели, медицина, мода, музеи, опаковани храни, напитки, за образование, обучения в умения, за продажба и маркетинг, за реклама и промоции и още много други.