Една от всеки 10 кредитни карти в страната вече е небанкова. 15% от населението на възраст 20-65 години разполага с кредитна карта, като делът на небанковите от всички кредитни карти е 10%. Водещи позиции има Бяла Карта с над половината от издадените небанкови кредитни карти.
Пазарът на кредитни карти остава ненаситен, но клиентският профил на потребителите е разнообразен както като демография, така и като начин на употреба на продукта. Небанковата кредитна карта е сравнително нов продукт, но навлизането й на пазара променя профила на типичния клиент на кредитната карта, тъй като гъвкавите условия за одобрение дават възможност на по-широк кръг от клиенти да използват продукта. Ако при банковите кредитни карти преобладават хората с висше образование (41%) и личен доход над средния, то при клиентите на небанковия продукт има превес на хора със средно образование (67%) и доход на средните и малко под средните за страната нива.
Прави впечатление, че 7% от клиентите на небанковия продукт са хора със свободни професии. Според вътрешния анализ на Бяла Карта този клиентски сегмент използва картата си освен за обичайните цели, и за подпомагане на бизнес дейността си.Проучването показва, че както банковите, така и небанковите кредитни карти се използват за приблизително едни и същи цели. Най-голям е делът на ежедневните нужди: хранителните стоки (16% за небанковите и 24% за банковите карти) и плащане на месечни сметки (14% за небанковите и 18% за банковите). Картите се използват и за по-големи покупки като бяла и черна техника (14% и за двата сегмента), покриване на разходи за почивка (16 и за двата сегмента), както и за покупки на дрехи и обувки, зареждане на гориво, за забавления.
Данните са от национално представително проучване, проведено от GFK по поръчка на Аксес Файнанс ООД