fbpx Вътрешният одит - ключов компонент в корпоративното управление | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Вътрешният одит - ключов компонент в корпоративното управление

етикети

Извършван от специалисти със задълбочени познания и разбиране за бизнес културата, системите и процесите в организацията,

вътрешният одит осигурява увереност, че са налице съответните адекватни контроли
които минимизират рисковете, че процесите на управление са ефективни и ефикасни, и че целите на организацията ще бъдат постигнати. Така казано, за някои може да прозвучи сравнително лесно, но в действителност работата на вътрешните одитори е доста специфична, а стойността, която те добавят за подобрение на процесите в организацията често е била тънката граница между успеха и провала на редица компании.
През последните няколко години концепциите за корпоративно управление и вътрешен контрол претърпяха значителни промени. Все още не е заглъхнал отзвукът от корпоративните скандали, довели до верижните фалити на престижни глобални компании в началото на този век. Именно в тази среда,

пред вътрешните одитори се
откри уникалната възможност да се превърнат в основния двигател на успеха и на промените в техните организации
в звеното, което канализира усилията на ръководство и персонал и което дава увереност, че организацията се развива и реорганизира успешно в интензивно променящата се външна среда. Всичко това има своето логично обяснение: единствено вътрешният одит е в състояние да предостави тази специфична информация, осигуряваща подобряване ефективността на управлението, вътрешния контрол и управлението на риска. Ярко доказателство за все по-голямото значение на професията е нарастващият брой вътрешни одитори в световен мащаб и значението, което ръководството на организацията и регулаторните органи отдават
на тяхната дейност.

Професията на вътрешния одитор е организирана на глобална основа и се представлява в световен мащаб от Института на вътрешните одитори (The IIA, www.theiia.org). The IIA и филиалите му извършват обучения, публикуват различни издания, извършват проучвания и насърчават качеството и професионализма. Като саморегулираща се организация, отговорна за развитието на професията, The IIA разработи Професионалните практики по вътрешен одит, които включват Дефиницията за вътрешен одит на The IIA, Етичен кодекс, Международни стандарти за професионалната практика по вътрешен одит и практически ръководства. Професионалните практики очертават една структура, върху която се съвместяват знанието и насоките за развитие на вътрешния одит. Като хармонична система тя улеснява последователното развитие, тълкуване и прилагане на идеи, методологии и техники, които са полезни за дисциплината и професията. По-конкретно целта на професионалните практики е да подпомогне практикуващите професията по света в усилията им да отговорят на изискванията на развиващия се пазар за висококачествени услуги по вътрешен одит.

“Вътрешният одит е независима и обективна дейност за предоставяне на увереност и консултации, предназначена да допринася за добавянето на стойност и подобряване дейността на организацията. Вътрешният одит помага на организацията да постигне целите си чрез прилагането на систематичен и дисциплиниран подход за оценяване и подобряване на ефективността на процесите на управление на риска, контрол и управление.“

Международно приета дефиниция за вътрешния одит Институт на вътрешните одитори – The II

По какъв начин вътрешният одит
допринася за успеха на фирмата?

Вътрешният одит допринася за подобряването на дейностите и процесите в организацията, когато се упражнява от компетентни професионалисти, осъществяващи дейността си в съответствие с Международните стандарти за професионалната практика по вътрешен одит и Етичния кодекс на вътрешните одитори, и се основава на принципите на независимост, обективност и професионална грижа. Независимостта се постига чрез правилното позициониране на вътрешния одит в организацията и адекватни линии на докладване. Обективността пък е въпрос на правилната личностна и професионална нагласа на одитора.

Вътрешният одит оценява и изследва процесите в организацията по отношение на нейното цялостно управление, контрол и управление на рисковете
Наблюдават се четири основни категории: ефективност и ефикасност на операциите, надеждност и точност на финансовата и оперативната информация, опазването на активите и спазването на законите, регулациите и договорите.

Въз основа на оценката на риска, вътрешният одит играе активна
роля и подкрепя надзорния орган в процеса на добро управление,
като периодично осигурява разумна увереност относно контролните системи и управлението на риска

Вътрешните одитори оценяват и други важни аспекти като етичен климат и ценности в организацията, структуриране на процесите и дейностите, комуникационни канали за разпространяването на информация за рисковете и контролите, с което допринасят за добрия процес на управление. От вътрешните одитори се очаква да изготвят препоръки за подобрение на тези области, в които се установят определени неточности и неефикасности.

Ефективният вътрешен одит е ценен помощник на ръководството и борда на директорите (или негов еквивалент) благодарение на своите познания за организацията, културата, дейностите и рисковия й профил. По същия начин, вътрешният одит може да осигури увереност и ценна информация на други заинтересовани страни като регулаторни органи, служители, източници на финансиране, акционери.
Една от основните области на работа на вът-решните одитори е управлението на риска. Въпреки че изпълнителното ръководство на организацията е отговорно за управлението на рисковете, от значение за ефективното функциониране на този процес е той да се възприеме като задача на всеки служител в организацията и се интегрира в организационната култура, както при извършване на ежедневните, така и при периодичните дейности.

Вътрешният одит подкрепя управлението на
рисковете по два начина

Първо, чрез предоставяне на разумна увереност на надзорния орган и изпълнителното ръководство относно ефективността на управлението на рисковете като цяло, както и за съответствието между управлението на отделните рискове с политиката на организацията. Второ, чрез предоставяне на консултации, вътрешният одит допринася за укрепването на процесите, свързани с управлението на рисковете в организацията. По отношение на изграждането на надеждна контролна среда и въвеждането на ефективни контролни процедури (отговорност на ръководството)

вътрешният одит допълва
управленските действия
чрез осигуряване на разумна увереност,

че процесите, свързани с вътрешните контроли, функционират според изискванията за управление на рисковете. Вътрешният одит, също така, е способен да подкрепя ръководството чрез предоставяне на консултантски услуги, да съдейства при подобряването на системата на вътрешен контрол и да изразява становище за
последствията от организационните
промени върху тази система.

Като цяло начините, по които професионалният вътрешен одит може да осигури добавена стойност на организацията, могат да бъдат в две насоки - предоставяне на разумна увереност и консултантски услуги

Вътрешният одит допълва и подкрепя ръководството чрез оценката на ефективността на процесите за постигане на добро управление, вътрешен контрол и управление на риска. Като част от своята работа вътрешният одит осигурява и консултантски услуги, съдействайки и съветвайки с цел подобряване на посочените по-горе процеси.

В България вътрешният одит все още e в своя начален етап на развитие
Въпреки това, процесите на развитие и утвърждаване на професията набират все по-голяма скорост. Съвсем естествено с “узряването” и възприемането на идеите
за добро корпоративно управление, вътрешният одит ще става все по-актуален, а упражняващите професията все по-търсени. Със сигурност, основите в много организации вече са положени. Става въпрос най-вече за по-големите международни компании, стъпили на българския пазар, банките, застрахователните дружества. В публичния сектор в началото на 2006 г. бе приет и съответният закон, който регулира практиката и принципите на вътрешния одит.
Остава и вътрешните одитори да бъдат готови да отвърнат на предизвикателствата на днешния ден, да заслужат уважението и подкрепата на своите колеги и да изпълнят своята безценна мисия, а именно да добавят стойност и да подобряват процесите в своята организация.