За втори път в София се провежда Balkan Rakia Fest, като тази година разширява хоризонта и с други високоалкохолни напитки. До неделя посетителите на изложението имат възможност да опитат много нови марки и вариации на познати продукти, както и да присъстват на пет премиери за страната.
Интерес представляват турските анасонови ракии, които отлежават поне три години. Техните съседи от Гърция предлагат медено узо, при което за втората дестилация казаните се мажат от вътрешната страна с пчелен мед.
Пчелният продукт е намерил добра компания и в още един продукт от Сърбия – ябълкова ракия, която след дестилирането се смесва с био-мед и производителят твърди, че на сутринта от нея никак не боли глава.
Главоболия, но от друг вид, са причината за нова лимитирана серия българска ракия – преди десет години данъчните запечатали един резервоар с дестилат за някакви нарушения и чак сега винпрома е получил право да отвори вече забравената продукция. Резултата бил толкова впечатляваш, че решили дори да кръстят ракията на агенцията по приходите.
Пак с държавни органи, но зад океана, е свързано производството на единствения по рода си ликьор от листа на кока. Листата се добиват в Боливия и се транспортират под военна охрана до Амстердам, където се произвежда алкохола и се добавят общо 36 билки и подправки, за да се получи тонизиращия ликьор.
Както е известно, годините на отлежаване в различни видове бъчви, са важни за алкохолните питиета, но български производител дава друг поглед към календара, като предлага седем вида плодови ракии – по една за всеки ден от седмицата. Препоръката за уикенда е дюлева и мирабелова (прави се от вид френски жълти сливи)
Съседна Сърбия се слави с региона в Европа, където се добиват най-много диви червени и тъмни плодове и съвсем естествено представят къпинова и малинова ракия. Те са бистри, за разлика от боровинковата, при която в дестилата се киснат сини боровинки.
Зелени орехчета са в основата на традиционна италианска семейна рецепта за ликьор, в който вино и винен дестилат извличат всичките аромати на пресните малки орехчета.