Безспорен факт е кризата на финансовите институции, довела до колапс на потреблението и от там до проблеми, почукала на вратата и на вашата фирма. Защото няма как да сте извън тази схема.
Но рано или късно тежкото бреме ще отшуми. Някои от топ мениджърите ще са се сменили, новоназначените ви колеги ще са уволнени, а неудобните премахнати, под претекст за борба с финансовите трусове. Ако сте виждали буренясала и изоставена оранжерия, това ще представлява и вашата фирма след бурята, наречена финансова криза. Дали ще ви хареса този факт като го осъзнаете? Убеден съм, че няма, но въпросът е защо сте го допуснали? Няма значение дали в йерархията сте на средно или високо ниво, проблемът е изцяло у вас и вашите страхове.
Искам да припомня нещо от историята на тиймбилдинга и защо е създаден той. Това уточнение е необходимо, защото в последните години събитията за сплотяване на колектива в България се превърнаха в служебен “дринк-билдинг” където измислени фирми ви предлагаха някакви тъпи упражнения за по час-два, докато устата ви съхне от предшестващото нощно увеселение с колегите. Е, да - ефектът от тези упражнения е нулев и е нормално този тип “купонясване” да отпадне. Но, да се върна към истинския тиймбилдиг.
Тиймбилдинг е комплексно обучение, заложено от бойния опит на английските моряци, оцелели след корабокрушения
Оказало се, че хората, които се обединявали в екип оцелявали, а тези, които се опитвали да се спасяват сами, загивали. Този опит прераснал в специализирано обучение за оцеляване в съвременната корпоративна джунгла. С това историческо отклонение отговарям директно на въпроса в заглавието на тази тема.
Не само не трябва да се спира тиймбилдингът, а на него може да се заложи като на един от основните стълбове за спасяване на фирмата ви. Сега е моментът да подходите наистина сериозно по темата за сплотяване на колектива. Дали не сгрешихте, че избрахте последния път най-евтината оферта? Или оставихте организацията на онова момиче, което си пада по планини и ви опъна по стръмните баири да вървите безсмислено 4 часа до онази гадна хижа? Дали не грешите с онези екскурзии до Гърция, наречени семинари или има ли смисъл нощувката в 5-звездния хотел да струва в пъти повече от хонорара на качествен инструктор? Все въпроси, които е уместно да си зададете доста преди да определите дата на фирменото събитие.
Каква е целта?
Цел, различна от това да ви смятат за готин шеф. Цел, която поставя напред просперитета на вашата фирма или отдел. Цел, която ще прекъсне безпощадния “домино ефект” на стандартните решения в нестандартно време.
Един елементарен пример. На кой от фирмата може да се разчита? Най-лесният начин е да пътуваш с него на дълъг път. Пътят винаги показва кой какъв е. Кой може да организира проекта по-добре?
Спукайте гумата на колата, с която пътувате, и ще видите истинското лице на всеки
Фирмената работа не прилича на телевизионното шоу “Сървайвър”. За разлика от ТВ форматите, всички от екипа трябва да стигнат заедно до финала на проекта, от което зависят приходът и оцеляването на цялата фирма.
Безсмислено е да се самосъжалявате от намалените поръчки и стегнатите планове. Направете поне средата, в която се намирате по-приветлива и по-сплотена. Както моряците в спасителния сал, така и вие все някой ден ще се измъкнете от безбрежния океан на “финансовата криза”.