fbpx Електроиндустрията предупреждава: Проектобюджетът наказва производителите | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи
Водеща снимка
Да

Електроиндустрията предупреждава: Проектобюджетът наказва производителите

Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ) изрази категорично несъгласие с предвиденото увеличение на осигуровките и някои данъци в проектобюджета за 2026 г. В официално писмо до Министерския съвет и Министерството на финансите организацията заявява, че разполага с конкретни данни за държавни предприятия с раздут щат и неясна организационна структура, които е готова да предостави на компетентните институции за обективен анализ.

От асоциацията подчертават, че заложеното увеличение на осигурителните вноски на практика ще покрива нарасналите разходи за заплати в държавната администрация, особено в електроенергетиката. Според БАСЕЛ, ефективният бизнес ще „издържа“ неефективната държавна администрация - ход, който ще натовари частния сектор, ще насърчи сивата икономика и ще възпрепятства новите инвестиции.

„Електроиндустрията е най-големият секторен износител в България, създава висока добавена стойност и високотехнологични работни места. Въпреки това предприятията ежедневно се сблъскват с последиците от разрастващата се администрация, непредвидимата нормативна среда и растящата осигурителна тежест,“ заявява д-р инж. Димитър Белелиев, председател на УС на БАСЕЛ.

„Вместо публичните ресурси да се насочват към индустрията, образованието и иновациите, все по-голяма част от тях отиват към структури с ниска ефективност и ограничен принос към икономиката,“ допълва той.

БАСЕЛ призовава за активен диалог между държавата, бизнеса и социалните партньори, подчертавайки, че устойчивият растеж на страната може да се постигне само чрез ефективност, инвестиции и подкрепа за производствения сектор.

Основана през 1994 г., БАСЕЛ е национално представителна организация на бранша „Електротехника и електроника“, обединяваща 115 български и чуждестранни компании с общ годишен оборот над 1 млрд. евро. През 2024 г. електроиндустрията за девета поредна година (с изключение на 2022 г.) е с най-голям принос в износа на България, генерирайки около 4 млрд. евро към края на октомври. В сектора работят над 1300 компании и 57 000 служители.