fbpx Гейминга подобрява работата на мозъка | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Гейминга подобрява работата на мозъка

Освен че са изключително забавни, игрите подобряват визуалната обработка на информация, вземането на решение и екипната работа при геймърите.

Когнитивни възможности
Повечето игри стимулират паметта, разпределянето на вниманието и логическото мислене . Дори играенето в продължение на едва няколко часа седмично оказва ефект, независимо от възрастта. Стратегиите в реално време (RTS), например, могат да подобрят тези възможности, тъй като играчът има нужда да анализира ситуацията, съобразявайки се с противниците и да планира атака/защита или някакъв ход, който носи предимство като запомня действията на съперниците, и прави ответни действия за ограничено време. Изграждащите се в резултат подобрения във вниманието и решаването на проблеми, със сигурност ще се проявят в училище или в офиса.

Вземане на решения
Играенето на видеоигри може да подобри уменията за вземане на решения   . Докато някои игри изискват решения, взети в рамките на части от секундата, в други решенията, взети на по-ранен етап, променят курса на цялото действие. В ролевите игри (RPG) дори ранните решения, свързани с атрибутите на героя и последващите взаимодействия с виртуални свят, имат тежки последствия върху изграждането на качествата на героя. Някои походови стратегически игри изискват също играчите да анализират и реагират на множество параметри, за да спечелят.

Обработка на визуална информация
Игрите със стрелба от първо лице (FPS) и игрите от типа „застреляй всичко“ често изискват от играчите да променят своя фокус рязко върху различни части от екрана . Докато правят това, те се опитват да запазят нивото на внимание за опасности. Това означава, че мозъкът се учи да разделя вниманието и да подобрява обработката на постъпваща визуална информация. Тъй като играчите нямат много време да вземат решения, времето за предсказване и реакция се подобрява. Някои проучвания дори предполагат, че някои геймъри имат изострени реакции като на истински бойни пилоти.

Работа в екип
Независимо дали става дума за онлайн игра с много играчи или просто с няколко приятели, повечето игри изискват успешна работа в екип. Популярни състезателни игри като някои FPS заглавия и онлайн арени за битки (MOBA) обединяват екипи от петима души, където всеки играч има свои силни страни, слабости и умения. Този тип взаимодействие със сигурност помага впоследствие на работното място или в училище .

Здрави
Болниците, снабдени с геймърски станции, могат да влияят на възстановяването на пациентите в положителна светлина . Пациентите могат да се откъснат от болките и да изпитат удоволствие чрез игрите, както и да взаимодействат социално с други хора, които да повишат нивото им на оптимизъм.