Лизингът на кадри е услуга, която предлагат HR компаниите. При нея, вместо компанията-работодател да назначи търсения специалист, тя го ползва под наем. Вярно е, че на пръв поглед подобен подход може да изглежда нелогичен. И действително, стандартното решение е ясно, ако има необходимост от служители, просто ги назначавате. Тогава къде е ползата от лизинга?
Една сравнително коректна формулировка на лизинга на кадри е - договор за временно предоставяне на персонал. Страни по този договор са кампанията лизингодател, в която понастоящем работят съответният специалист, самият работник и клиентът. Взаимоотношенията реално се уреждат с два паралелни договора: договор за подбор на персонал и трудов договор.
HR агенцията снема задание от клиента, като процедурата е сходна с тази на стандартния подбор на кадри.
Работникът, отговарящ на условията в заданието, сключва трудов договор със самата агенция. По смисъла на този договор, HR компанията е длъжна да внася всички осигуровки, да изплаща трудово възнаграждение, да изготви трудовото досие и цялата трудово-правна документация. След като това е направено (за позиции, за които има съответното търсене компанията може вече да разполага с готови служители на щат) между фирмата наемодател (агенцията за подбор) и наемателя на работника се сключва договор, по силата на който работникът се командирова за определения срок да изпълнява съответната длъжност при клиента. Основно юридическо затруднение при използването на лизинга на кадри представлява въпросът за разпределението на функциите на работодателя между двете компании: законовият работодател - лизингодателя, и фактическият - лизингополучателя. Реално договорът за лизинг на персонал оформя тристранни взаимоотношения, което само по себе си е доста усложняващ фактор (най-малкото поради факта, че се уреждат с два различни, но свързани по между си договора).
Схема на взаимоотношенията При договаряне на тристранните взаимоотношения следва да се имат предвид:
Точно определени потребности на компанията-клиент:
- Временна необходимост от високо квалифицирани специалисти, особено в случаите, в които търсеният експерт е с рядка или дори уникална квалификация (например актюер, или технолог в производството на продукт, който досега не е произвеждан в страната). - Нуждаете се от експерт с висока квалификация, но за сравнително кратък период от време (например за реализация на конкретен проект). - Възникване на свободни работни позиции за кратък срок - предимно в периоди на отпуски и празници (например телефонни оператори, системни администратори и др.). - Временни позиции със сезонен или друг нерегулярен характер (например, ако офис администраторът или личният ви асистент са в болнични и няма да можете да разчитате на тях за срок от няколко месеца).
Основни предимства на лизинга на кадри са:
Разбира се, лизингът на персонал не е универсално решение. Както бе отбелязано по-горе, той е удачен вариант при определена характеристика на пазара на труда, свободната позиция и търсената комбинация от личностни и професионални качества.
В работата при подобна лизингова схема има някои съществени недостатъци
Практиката показва, че засега най-честа употреба на лизинг на кадри в България има при наемане на HR експерти от съответните HR консултантски компании във връзка с изграждането на отдели за “Човешки ресурси”. Това осигурява възможност за организиране на подобен отдел или звено от високо квалифицирани специалисти, които много трудно биха могли да бъдат привлечени в една не особено голяма компания единствено за целите на подобен вътрешнофирмен проект.