Чрез механизъм за целенасочени маркетингови кампании и насърчаване на директни продажби на туристически пакети за дестинация България него ще бъде подпомога организираният туризъм и страната ни като конкурентна дестинация. Като начало той е с фокус върху Черноморието за периода 1 май-31 октомври, като ще отразява реализираните нощувки на чуждестранни граждани в местата за настаняване от Единната система за туристическа информация (ЕСТИ).
Механизмът ще се осъществи чрез обществена поръчка с четири обособени позиции - пазар Германия (предвидени са като бюджет 5 млн. лв. без ДДС); пазар Великобритания - 2,5 млн. лв.); пазар Вишеградска четворка (Полша, Унгария, Чехия и Словакия – 3,75 млн. лв.); пазар Русия (1,25 млн. лв.). Инициативата е изключително прозрачна и съобразена с изискванията на Закона за обществените поръчки и Европейската директива за обществените поръчки. Документацията ще бъде публикувана и в Официалния вестник на ЕС.Финансирането на механизма ще е чрез Централния републикански бюджет в размер 15 млн. лв. с ДДС.Планираните маркетингови дейности задължително трябва да бъдат базирани върху обстойни пазарни проучвания с фокус летните пътувания с цел морска ваканция - идентифициране на целеви групи потребители, на водещи туроператори и др.
Предвидените суми ще бъдат усвоени само при доказан резултат - ръст на организирани туристически посещения през сезон лято 2020. Плащанията по договорите ще се извършват 15% авансово, а останалите 85% - след отчет от изпълнителя за конкретни постигнати резултати и одобряване от възложителя. Идеята на Министерството на туризма е механизмът да се приложи пилотно за Черноморието и ако се окаже работещ за повишаване броя на туристите, впоследствие да се разшири. С него се очаква притокът на туристи към страната ни да се увеличи с 200-300 хиляди, прогнозира министър Ангелкова. През летния сезон - от юни до края на септември 2019 г., страната ни е посетена от над 5,4 млн. чужди туристи, посочи още тя.
На всички пазари, с изключение на Русия, очакваме фалитът на най-големия британски туроператор „Томас Кук“ да даде отражение, включително и върху записванията за България, допълни министърът. Освободен е потенциал, който трябва своевременно да бъде запълнен. Тя припомни многобройните си срещи с представители на големи туроператори от Германия и Великобритания, на които е било обсъдено гъвкавото запълване на тази ниша и по-активното предлагане на туристически пакети за дестинация България през лятото. Повечето от тези партньори са очертали прогнози за ръст на туристите си към България, което е възможност и за повече чартъри към страната ни, стана ясно от думите на министъра.
Изпълнителният директор на Националния борд по туризъм Полина Карастоянова заяви, че обявяването на този новаторски механизъм е втората по важност стратегическа стъпка в развитието на туризма ни след създаването на самостоятелното Министерство на туризма. Тя изказа пълната подкрепа на Националния борд по туризъм за успешната реализация на инициативата, която е силен знак на българското правителство в подкрепа на сектора. Това според нея е специфично ноу-хау и за други европейски страни.