fbpx Ново решение помага на малките търговци да продават във Viber | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи
Водеща снимка
Да

Ново решение помага на малките търговци да продават във Viber

За да отговорят на новите пазарни реалности, Mastercard и myPOS представят разработеното от тях решение за малки търговци, с което по-лесно да развият бизнеса си онлайн и да бъдат конкурентоспособни в променената дигитална икономика вследствие на COVID-19. VibeMarket е услуга, която дава възможност на малки търговци на хранителни и битови стоки, ресторанти, заведения, фитнес и йога студия, козметични услуги и много други да управляват поръчки изцяло във Viber общности и да получават плащания с карта, без да се налага изграждане на онлайн магазин или дори инсталиране на виртуален ПОС терминал.

VibeMarket представлява виртуален пазар, в който регистрираните с myPOS търговци могат да предлагат стоки и услуги бързо и лесно под формата на постове в своя Viber общност. Благодарение на разработения в партньорство aвтоматизиран чатбот, купувачите могат да откриват търговците по локация и потребителска категория, след което да договорят поръчката си на лично съобщение и да платят лесно и сигурно онлайн. Търговецът получава средствата по сметката си мигновено и използва изключително изгодни условия като единственото, за което плаща в цялата услуга, е такса за полученото плащане. Потребителите могат да потърсят търговци близо до тях тук, а търговците могат да станат част от VibeMarket като се регистрират безплатно на: www.mypos.bg/vibemarket

Сред пилотните търговци на проекта са Хранкооп - фермерски кооператив, който подпомага фермите и местните производители, организира фермерски пазари и доставки на продукти по домовете, Leo’s Pizza Trattoria – италиански ресторанти, винарската изба Катаржина Естейт, както и платформи за доставка на стоки и услуги като produkti.bg.

По данни на Mastercard, онлайн търговията oще през 2019 бележи стабилен ръст: 74% от българите пазаруват онлайн, при средно 67% за страните от ЦИЕ. Потребителите в България пазаруват онлайн през мобилни приложения средно 5 пъти месечно, a плащане през уеб браузър ползват 72%. Същевременно факторът „дигитален достъп” до продукта и услугата, допринасящ за лоялността на потребителите към нея, днес е на второ място по важност – след “изключително обслужване“, като само за 5 години се е изкачил от 11-то място. Очаква се след още 5 години „дигиталният достъп“ да стане абсолютен лидер сред факторите за лоялност на потребителите, сред други подобни като „лесно, удобно, персонализирано“.

COVID ситуацията допълнително доведе до ръст в безконтактните плащания и промяна на поведението при онлайн пазаруването в определени категории: хранителни магазини, аптеки, електроника и др. Най-актуалното проучване на Mastercard от май 2020 г. отчита 36% ръст на хората в Европа, които пазаруват стоки от първа необходимост онлайн, като прогнозите са това поведение да се запази и след кризата. Освен онлайн пазаруването, измененото поведение касае онлайн покупка в сектора на забавленията: закупуване на стрийминг концерти, музика, филми, онлайн уроци и пр. - за всички тези сектори дигиталното плащане с карта е вече очаквано от потребителите „по условие“.