fbpx Развитие на мениджмънта в различните фази на организационен растеж | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Развитие на мениджмънта в различните фази на организационен растеж

етикети


Препоръчваме фирмата да изразходва 5 %-10 % от годишните заплати за развитие на мениджмънта. Ако се инвестират по-малко от 5 %, възможно е компанията да понесе загуби поради текучество.
Някои ръководители считат, че това са големи разходи и са прави. Но алтернативата са загуби, причинени от неефективен мениджмънт. Например в една средна фирма за консумативни стоки не инвестираха 60 000 долара в програма за обучение на висшите мениджъри и в резултат загубиха 1,5 млн., заради неефективно ръководство на един от тези мениджъри.
Тук разглеждаме различните начини на развитие на мениджмънта във фирми, намиращи се в различна фаза на организационен растеж.

Фаза I
В първата фаза повечето фирми нямат формална програма за развитие на мениджмънта. Обучението се извършва по време на работата, ако изобщо има такова. Понякога обучението е желателно за фирми на този етап, но като цяло това не е приемливо, поради високата цена на програмата.
Но във фирма от тази фаза е добре да се формира отношение към развитието на мениджмънта. В компанията може да се организират еднодневни годишни семинари по мениджмънт, или да се участва във външни курсове. Ръководството може да закупи книги и други материали за мениджмънт за служителите. Те могат да участват във външни програми, или да придобият научна степен по бизнес мениджмънт. Особено важно е, основателят-предприемач чрез работата си да дава личен пример за ръководство на служителите.

Фаза II
В началото на тази фаза фирмата използва горните средства за развитие на мениджмънта. След като достигне 5 млн. долара приходи, компанията е готова и може да си позволи някаква форма на вътрешно обучение по мениджмънт.
Целта на обучението за мениджърите във фаза II
е да научат най-важното за мениджмънта. Те са обикновено от първата ръководна линия, т.е. ръководят останалите служители, а не други мениджъри. Затова трябва да знаят основното за управлението на хора - мотивация, комуникация, оценка на работата, разрешаване на конфликти, както и планиране на работата и на личното работно време. Мениджърите трябва да могат да разпределят отговорностите и да мислят като мениджъри, а не като изпълнители. С други думи, те трябва да притежават уменията, необходими за първите две нива на Пирамидата за мениджмънт и лидерство.
Вътрешното обучение съответства точно на нуждите на служителите във фирмата и в това е преимуществото му. Но, ако е необходимо, ръководството може да наеме от местния университет външни консултанти по мениджмънт.

Фаза III
На този етап в организацията вече трябва да има някакво вътрешно обучение по мениджмънт. Основната задача тук е професионализацията на фирмата и управленските ? системи.
За да бъде извършен преходът към професионален мениджмънт, хората във фирмата трябва да променят начина си на работа и мислене. Основателят-предприемач вече не е в състояние лично да управлява всички дейности и трябва да търси помощта на мениджърите. Това не значи, че те действат само като негови “ръце и крака”. Те трябва да имат права за взимане на решения. Предприемачът трябва да има доверие в мениджърите за изпълнението на задълженията им и те трябва да мислят като предприемачи или бизнесмени, а не като функционални специалисти. За да се постигне това
е необходимо обучение по мениджмънт.
Важна задача на ръководството в тази фаза е да бъдат затвърдени знанията на мениджърите, получени чрез програмата за обучение по основни управленски умения. Придобитите умения и способности трябва да се упражняват, за да не бъдат забравени. Тези знания са необходими за мениджъри, които ръководят други мениджъри.

Фаза IV
Тук фирмата разполага с големи ресурси, затова разумните ръководители инвестират средства в развитие на човешки активи чрез програми
за мениджмънт. Те знаят, че фирмата им се
конкурира не само с продукти и технологии,
но и с хора.
Фирмата на този етап трябва да има вътрешна програма за развитие на мениджмънта. Програма, която служи на специфичните нужди на компанията и в нея участват всички мениджъри, включително и тези, провеждащи
обучението.
В тази фаза фирмите обикновено имат отдел за човешки ресурси и персонал, отговарящ за обучението, освен това ръководството може
да наеме университетски преподаватели или консултанти да помогнат при изпълнението
на програмата за развитие на мениджмънта.
Основната цел на програмата тук е да подготви участниците за длъжностите генерален или висш мениджър. Укрепването на фирмата във фаза IV и подготовката за бъдещ растеж, изисква такива мениджъри на такива длъжности.В тази фаза е необходим по-голям брой умения и способности, които трябва да бъдат придобити от мениджърите. Уменията са описани в четвъртото и петото ниво на Пирамидата за мениджмънт и лидерство.

 

* По материали от книгата “Стълбата на успеха - как да превърнем семейната фирма в просперираща компания” на Ерик Фламхолц и Ивон Рандъл

Стратегическото и концептуално мислене за развитието на една организация изисква сложна програма за мениджмънт. Изисква и подходящи примери и упражнения за разширяване погледа на хора, свикнали да мислят в тясната рамка на функционални специалисти. Многостранните мениджърски умения са жизнено необходими за успешното развитие на фирмите.