fbpx Символите - оръжия за масово внушение | твоят Бизнес - списание за предприемчивите българи

Символите - оръжия за масово внушение

Гледали ли сте филма “Специален доклад” на Спилбърг? Според него билбордовете от бъдещето ще разпознават хората, като сканират зениците им, и ще им отправят послания, обръщайки се към тях на първо име. В 21-ви век ситуацията все още не е такава, но е факт, че всички възможни комуникационни канали ни засипват с информация и визии. И ние често подценяваме това, което ни се казва чрез визиите и по-конкретно чрез символите.
Едва ли можем с точност да определим кога човек е започнал да използва определени символи с цел масово внушение. Да вземем например най-популярния символ - кръста. Малко известен факт е, че тази форма, напомняща човешка фигура с разперени ръце, е била божествен символ в Китай много преди появата на християнството.

Кръстът е в основата на много различни емблеми

Като започнем от египетския Анкх (ключът на живота, изобразяващ течението на Нил - “реката на живота”), минем през приетия за класически Латински християнски кръст, през Свастиката (иначе позитивен символ, но безвъзвратно опорочен от фашизма) и стигнем до благородния Червен кръст.
Имайки предвид всичко това, съвсем логично е символите да се използват и в най-мащабната форма на масовото внушение - рекламата. За пръв път символите навлизат в рекламна комуникация с появата на фирмения знак, така нареченото лого. Това се случва през далечния вече 19-ти век, когато индустриализацията е в напреднал стадий, конкуренцията става по-голяма, производството също.

В резултат на пазара появяват се повече сходни продукти, отличаващи се само по различно име на марката

В същото време през 19-ти век огромна част от човечеството била неграмотна. Затова производителите решили да поставят и символ до името на продукта си, за да го отличат от другите на рафта. Така всъщност се появило логото.
От тогава насам рекламистите по света всекидневно измислят нови и нови лога. Но в основата им стоят общо взето едни и същи графични елементи - основните форми - кръг, квадрат, триъгълник, кръст и т.н.

Поставен в едно лого, всеки един от тези символи трябва да води до подсъзнателно внушение в полза на съответната марка

Това е едно от правилата, които следваме и ние в рекламна агенция Lowe Swing. Например в логото на Вивател поставихме един простичък символ - дъга, която повечето хора нарекоха “усмивката”. Освен това положително внушение, този символ има и друго значение - това е идеята за баланса - “усмивката” всъщност напомня и за люлка или везна в спокойно състояние.
Но точният символ в логото е само началото. За да впрегнеш максимално символиката в полза на продук-та, който рекламираш, е добре да използваш пълния набор от внушения, които може да носи съответния използван символ. Това се опитваме да правим в новата концептуална платформа на 2be. Символът, използван в логото от неговите автори, е кръгът. Това е може би най-благодатният символ.

Кръгът (или сферата) е символ на целостта, на съвършенството, на безкрайното движение

В новата концепция на веригата магазини поставихме сферата от логото в центъра на комуникацията, използвайки всички възможности, които ни дава тя. Превърнахме я в топка за боулинг, за да покажем движение и сила. Или в топка за голф, за да внушим идеята за лукс и съвършенство. Поставихме я на мястото на лампа над кресло, за да пресъздадем усещане за удобство. Така сферата заговори и отправи послания, за които щяха да са необходими страници.
Кръстът, дъгата и кръгът са само част от оръжията за масово внушение, с които ни бомбардират, независимо дали говорим за реклама, политика, наука, технологии или изкуство. А и в интерес на истината комуникацията чрез символи не само е оригинална алтернатива, но добавя и щипка естетика, от което печелим всички.