Видове камери за видеонаблюдение Аналогови CCTV камери
Аналоговите камери (първо поколение) са най-разпространените в настоящия момент CCTV камери. При тях камерата предава изображението аналогово по телевизионните стандарти PAL или NTSC. Сигналът се пренася чрез коаксиален кабел до наблюдателния монитор и/или записващото устройство. При аналоговите камери няма възможност за увеличаване на разделителната способност поради изискването за съвместимост с телевизионните стандарти PAL и NTSC. Наличието на дълги трасета с аналогов видеосигнал е свързано с редица проблеми като смущения, лошо съгласуване и необходимост от гръмозащита. Понастоящем аналоговите системи за видеонаблюдение се ползват масово основно поради по-ниската им цена
Развитието при аналоговото видеонаблюдение се осъществява в няколко насоки:
За запис на сигнала от аналоговите CCTV камери се използват видеорекордери с лента, DVR устройства (цифрови видеорекордери) или компютърни системи, оборудвани с видеокепчър платки и специализиран софтуер. Развитието на електрониката и компютърната техника доведе до създаването на CCTV камери от второ поколение, при които са решени голяма част от гореизброените проблеми.
IP системи за видеонаблюдение IP камерите (камери от второ поколение) работят на съвсем различен принцип спрямо аналоговите. При тях обработката на сигнала от сензора става още в камерата. Всяка IP камера разполага с миниатюрен компютър, който се грижи за обработката на образа, компресирането и предаването на видеопотока.
Преносната среда на IP системите за видеонаблюдение са стандартните компютърни мрежи - Ethernet (чрез кабел) или WiFi (безжично). Предаването на сигнала в цифров вид напълно елиминира възможността за смущения от преносната среда Кабелите (UTP Cat.5) и активните устройства са с ниска цена и добре стандартизирани поради повсеместното използване на компютърните мрежи. Наличието на процесор позволява да се реализират различни алгоритми за подобряване на картината, както и за детекция на движение (Motion Detection) още в самата камера. Някои камери от второ поколение предлагат възможности като запис във временна памет и известяване при поява на нарушител в определени области от наблюдавания периметър. За запис на видеопотока от IP камерите се използват NVR (Network Video Recorder) устройства или стандартен компютър със специализиран софтуер. Повечето IP камери позволяват отдалечено наблюдение на обекта през интернет чрез стандартен интернет браузър. Поради това, че IP камерите са интелигентни устройства, повечето производители предлагат възможност за надграждане на функциите им чрез промяна на системния им софтуер (фърмуер).
Последна новост в CCTV системите от второ поколение е мегапикселовото видеонаблюдение Мегапикселовите камери са оборудвани със сензори CMOS или CCD с висока разделителна способност - подобни на тези в цифровите фотоапарати. Понастоящем се произвеждат камери с 2 или повече мегапиксела, което позволява да се получи значително по-детайлна картина в сравнение с разделителната способност на стандартните камери от 0,3 Mpix. Една мегапикселова камера с подходящ обектив успешно може да замести няколко стандартни, което ги прави атрактивни за нови инсталации. Кадрите, получени от мегапикселова камера, имат документалността на цифрова снимка, което позволява ясно да се различат лица, номера на коли и обекти. Използването на качествен принтер позволява да се правят разпечатки на събития с фотографско качество. По време на наблюдение - поради факта, че разделителната способност на дисплеите е по-ниска от тази на камерата, може лесно да се реализира цифрово увеличение (Zoom) без загуба на качеството, както и “виртуално” движение (Pan-tilt) на камерата
Мегапикселовите камери изискват по-качествени обективи спрямо стандартните камери. Затова големите производители разработиха мегапикселови серии обективи специално за тях. Предлагат се както варифокални, така и обективи с фиксирано увеличение.
С навлизането на HDTV (High Definition Television) изискванията на потребителите към качеството на картината се увеличават Това очертава общата тенденция за повишаване разделителната способност както на наблюдателните камери, така и на дисплеите за наблюдение. Икономическите прогнози сочат България и Балканите като силно разширяващ се пазар в областта на продуктите за сигурност и CCTV системите в частност. Това е обусловено, от една страна, от подобрения инвестиционен климат и експанзията в областта на строителството. От друга страна, важен фактор е стартирането на редица европейски проекти за подобряване на обществената сигурност - видеоконтрол на трафика, контрол на възлови булеварди, сигурност в областта на образованието, борба с тероризма.